Япония и САЩ възнамеряват да положат съвместни усилия, за да лишат Китай от статута на развиваща се страна при решаването на глобални екологични проблеми, включително намаляване на емисиите на въглероден диоксид в атмосферата. Този ход има за цел да увеличи драстично разходите на Пекин за справяне с проблема, съобщава водещият азиатски икономически вестник Nikkei.
Според източници на изданието темата се очаква да бъде обсъдена през юни на срещата на върха на Групата на седемте (Г-7), която включва Великобритания, Италия, Канада, САЩ, Франция, Германия и Япония. През ноември въпросът може да бъде повдигнат на предстоящата 26-та конференция на страните по Рамковата конвенция на ООН за изменението на климата (COP26) в Глазгоу, Шотландия, допълва агенция Фокус.
Китай е включен сред развиващите се страни в международни документи по проблемите на климата. Това значително намалява неговите задължения в борбата с намаляването на вредните емисии в атмосферата в сравнение с развитите страни. Пекин настоява за този статут, като се позовава на факта, че реалното му индустриално развитие е започнало много по-късно от това на страните от Западна Европа и Северна Америка.
Вашингтон и Токио, отбелязва Nikkei, възнамеряват да настояват за прехвърлянето на Китай в категорията на индустриализираните страни, позовавайки се на факта, че по отношение на брутния вътрешен продукт сега страната е на второ място след САЩ. Според американските и японските оценки КНР е отговорна за над 28% от глобалните емисии на въглероден диоксид в атмосферата.