Руското дъщерно дружество на китайската държавна Bank of China спря да приема плащания от руски банки, обяви в понеделник контролираната от държавата медия Комерсант, като се позовава на неназовани източници.
Още: Истинска касапница: Десетки убити при нападение срещу туристи в Индия
Още: Докато спи: Мъж закла жена си, сънувал, че му изневерява
САЩ и други страни разкриха въведоха нов пакет анкции по-рано през юни, насочени срещу руски финансови институции, както и юридически и физически лица, базирани в Китай и на други места, които помагат на Москва да заобиколи съществуващите ограничения.
Търговията между Русия и Китай е нараснала със 121% от 2021 г., което подчертава ролята на Китай като икономическа спасителна линия на Москва. За поддържането на търговските отношения е необходима функционираща платежна система, а Русия беше отрязана от международната система SWIFT през 2022 г.
ОЩЕ: Четири големи китайски банки отказаха плащания от Русия
Още: Мир в Газа за 7 години? Посредниците с нов план за Израел и "Хамас"
Още: Турция глоби няколко известни марки за обувки заради неточност на етикета
Според източници на Комерсант Китайската банка ще откаже да приема плащания от всяка санкционирана руска банка от 24 юни.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Китай тества неядрена водородна бомба (СНИМКА)
Още: След кратко затишие Израел удари Газа: 25 загинали, включително деца
Снимка: iStock
„Това не е много добра новина за руския пазар“, отбелязва източник на „Комерсант“. „Ще има допълнителни разходи, както по отношение на времето, така и по отношение на разходите за обработка на плащанията.“
Още: В светлината на дълга: Южна Корея с примиренческа позиция в търговската война със САЩ
Още: Ад в Австралия: Гигантски вълни отнеха човешки животи (ВИДЕО)
Руският филиал на Bank of China е на второ място по отношение на активите на китайските банки, опериращи на руския пазар, с 592,4 млрд. рубли (6,8 млрд. долара) в края на първото тримесечие на 2024 г.
Проблемите, свързани със спирането на плащанията, вероятно ще „излязат извън рамките на банковия сектор, което ще доведе до все по-малък контрол на държавата върху него, създавайки нарастващи рискове от измами“.
ОЩЕ: 14-и пакет санкции: ЕС забрани на партии и НПО-та да получават пари от Путин
След като новите санкции на САЩ бяха обявени по-рано през юни, руската държавна медия РИА Новости публикува интервю с китайски икономически експерт, който призна, че санкциите ще имат „определено въздействие върху руската икономика“, но твърди, че няма да е „сериозно“.
Същевременно Питър Харел, който е бил старши директор на Белия дом по международна икономика през 2021 г. и 2022 г., заяви, че новите санкции са „промяна на парадигмата“, която може да доведе до „голямо отстъпление“ на останалите незападни банки, които още правят бизнес с Русия.