Руското дъщерно дружество на китайската държавна Bank of China спря да приема плащания от руски банки, обяви в понеделник контролираната от държавата медия Комерсант, като се позовава на неназовани източници.
Още: Ден на траур в Турция след пожара в хотел в ски курорт
САЩ и други страни разкриха въведоха нов пакет анкции по-рано през юни, насочени срещу руски финансови институции, както и юридически и физически лица, базирани в Китай и на други места, които помагат на Москва да заобиколи съществуващите ограничения.
Търговията между Русия и Китай е нараснала със 121% от 2021 г., което подчертава ролята на Китай като икономическа спасителна линия на Москва. За поддържането на търговските отношения е необходима функционираща платежна система, а Русия беше отрязана от международната система SWIFT през 2022 г.
ОЩЕ: Четири големи китайски банки отказаха плащания от Русия
Още: Земетресение разлюля Турция
Още: Нападение в Тел Авив с нож, има ранени (ВИДЕО)
Според източници на Комерсант Китайската банка ще откаже да приема плащания от всяка санкционирана руска банка от 24 юни.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Операцията на Израел в Западния бряг: Гутереш призова за „максимална сдържаност“
Още: Надежда за Путин да си прибере остатъците от оръжието от Тартус. Тръмп натисна срещу палестинците
Снимка: iStock
„Това не е много добра новина за руския пазар“, отбелязва източник на „Комерсант“. „Ще има допълнителни разходи, както по отношение на времето, така и по отношение на разходите за обработка на плащанията.“
Още: Началникът на генщаба на Израел пое отговорност за 7 октомври и подаде оставка
Руският филиал на Bank of China е на второ място по отношение на активите на китайските банки, опериращи на руския пазар, с 592,4 млрд. рубли (6,8 млрд. долара) в края на първото тримесечие на 2024 г.
Проблемите, свързани със спирането на плащанията, вероятно ще „излязат извън рамките на банковия сектор, което ще доведе до все по-малък контрол на държавата върху него, създавайки нарастващи рискове от измами“.
ОЩЕ: 14-и пакет санкции: ЕС забрани на партии и НПО-та да получават пари от Путин
След като новите санкции на САЩ бяха обявени по-рано през юни, руската държавна медия РИА Новости публикува интервю с китайски икономически експерт, който призна, че санкциите ще имат „определено въздействие върху руската икономика“, но твърди, че няма да е „сериозно“.
Същевременно Питър Харел, който е бил старши директор на Белия дом по международна икономика през 2021 г. и 2022 г., заяви, че новите санкции са „промяна на парадигмата“, която може да доведе до „голямо отстъпление“ на останалите незападни банки, които още правят бизнес с Русия.