Свързаният с Кремъл руски „Телеграм“ канал „Рибар“ твърди, че Иран и Русия създават и споделят технологии за високоточни бомби, ракети за дронове и бойни самолети.
Информацията на военния блогър от 15 февруари косвено потвърждава съобщенията за продажби на ирански безпилотни самолети на Русия. "Рибар" пише, че Москва също така се е съгласила да закупи от Техеран над 100 000 артилерийски и минохвъргачни снаряда, особено 152-милиметрови.
Информацията гласи още, че Иран разполага с големи запаси от 122-милиметрови снаряди за гаубици D-30 и ракетни системи за залпов огън BM-21 "Град". "Рибар" изказва предположение, че Русия може да използва ирански пълномощници и партньори в Иран, Ирак и Сирия и други неназовани държави за водене на бойни действия в Украйна.
Министърът на отбраната и логистиката на въоръжените сили на Ислямската република - бригаден генерал Мохамед Реза Аштиани - отделно от това потвърди на 15 февруари значително увеличение на производството и износа на местни отбранителни продукти. Аштиани заяви, че от март 2022 г. Иран е утроил производството и е увеличил петорно размера на износа, свързан с отбраната, пише в днешния си анализ американският мозъчен тръст Институт за изучаване на войната (ISW).
Преди дни британският вестник The Guardian публикува материал, в който посочва, че след специална руска визита през ноември 2022 г. Иран е доставил на руснаците поне 6 военни дрона "Мохаджер", както и 12 "Шахед-191" и "Шахед-129".
Вчера Европейската комисия пък за първи път добави субекти от трети държави към санкциите на ЕС срещу Русия и пряко засегнат се оказа Иран. Иранската революционна гвардия предоставя на Москва безпилотни самолети "Шахед" за нападения срещу гражданската инфраструктура в Украйна, затова сега седем ирански компании попадат в списъка със санкционираните стоки с двойна употреба.
Междувременно иранският президент Ебрахим Раиси продължи визитата си в Китай. Вчера той изнесе реч пред местни учени в Пекин, като в нея похвали китайската инициатива "Един пояс, един път" и заяви, че иранските отбранителни способности имат за цел единствено да се противопоставят на доминиращите сили. Министърът на икономиката и финансите Ехсан Хандузи изрази отделно надежда, че посещението на Раиси ще засили китайско-иранското икономическо сътрудничество.
Свързаните с Иранската революционна гвардия (КГИР) медии представиха посещението на Раиси в Пекин като решение на влошаващите се икономически условия в Иран.