Ирански граждани от няколко провинции излязоха по улиците, за да празнуват победата на САЩ над собствената им страна на Световното първенство по футбол. В Катар американците се наложиха с 1:0, излязоха от груповата фаза и прекратиха участието на Иран в турнира, а това бе прието доста радушно в Техеран, Керманшах, Алборз и Кюрдистан.
В Сакез – родния град на Махса Амини – дори е имало фойерверки, след като Кристиан Пулишич вкара гола за САЩ, според съобщения в социалните мрежи.
The city of Qom has arguably been the most unexpected spot of anti-regime protests since they started because its heartland of clergy in Iran. Even tonight, people are celebrating the defeat of the national team. pic.twitter.com/hPrG58Mkle
— Vahid 🇺🇦 (@vahid_y1) November 30, 2022
Всичко това показва колко политизиран е станал националният отбор по футбол, пишат анализаторите от американския мозъчен тръст Институт за изучаване на войната (ISW). Припомняме, че иранските играчи отказаха да изпълнят химна на страната преди първия си мач в Катар срещу Англия, а по-късно семействата им са били заплашени от Революционната гвардия – според източник от ФИФА. Треньорът Карлош Кейрош каза, че съставът му може да протестира, но само в рамките на правилата на световната футболна централа.
А пък в Русия, която получава дронове и други оръжия от Техеран, подкрепяха иранците. "САЩ винаги са малки, Иран винаги са големи. Иран, Русия е с теб!" - банер с такъв надпис се появи в Москва.
"USA is always little, Iran is always big"
— NEXTA (@nexta_tv) November 29, 2022
A ridiculous banner was hung in #Moscow in support of the Iranian national team at the #FIFAWorldCup.
The banner used the image of musicians of the band Little Big, who left Russia long ago and condemned the war and Putin's regime. pic.twitter.com/RULm4DoIFC
Президентът на Иран Ебраим Раиси е похвалил Катар, че „уважава ислямските ценности“ по време на домакинството на Мондиала. Той е провел разговор с катарския емир Тамим бин Хамад ал Тани на 28 ноември. Според информацията от ISW – Техеран и Доха са в тясна координация да бъдат спрени всякакви евентуални форми на протест сред иранските фенове и играчи на Световното.
Вчера в Ислямската република се проведоха само 9 протеста в 7 провинции, като отново активността на демонстрантите беше ниска.
В същото време Иранската революционна гвардия и нейните пълномощници в Ирак заплашиха да започнат конфликт в Саудитска Арабия, особено сред шиитското население, заради предполагаемата роля на Рияд в протестите. От началото на демонстрациите режимът в Техеран заплашва Саудитска Арабия, Израел и САЩ, обвинявайки ги, че подклаждат бунтове. Свързваният с Революционната гвардия канал в „Телеграм“ Tura News съобщи, че саудитското правителство планира да потисне шиитската култура и идентичност на остров Тарут, намиращ се в Персийския залив.
Изтъкнатият сунитски духовник Мулана Абдол Хамид продължава да вдъхновява иранското сунитско население за публични прояви на несъгласие срещу режима. Десетки местни сунитски религиозни лидери и учени от Хаш, Мирхавех и Тафтан, провинция Систан и Белуджистан, направиха видеообръщение, в което критикуват репресиите на властите срещу протестиращите.
В провинцията има доста размирици - неизвестни лица убиха местен духовен водач в село близо до Мехрестан. Иранските държавни медии съобщават, че смъртта на духовника е свързана с племенен спор.
Съобщава се, че още един член на "Басидж" - съставна част на Революционната гвардия - е загинал. Това е станало в района на Сараван, провинция Систан и Белуджистан, при мистериозни обстоятелства на 29 ноември. Бойци, които са срещу режима, често действат в района на града и може би те са убили офицера. От началото на протестите на 16 септември досега са загинали около 60 служители по сигурността. Броят на жертвите сред протестиращите е далеч по-висок - най-малко 448.