Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Русия, Иран и Турция се разбраха за следващите стъпки по конституцията на Сирия

18 декември 2018, 20:30 часа • 2912 прочитания

Външните министри на Русия, Иран и Турция заявиха във вторник, че новият Сирийски конституционен комитет трябва да се събере в началото на новата година, с което ще се постави началото на жизнеспособен политически мирен процес. Това пише електронното издание Daily Star Lebanon, цитирано от агенция "Фокус"

Още: Хеликоптер се вряза в болница в Турция, има жертви (ВИДЕО)

Още: Израелски удари в Газа, поразено е училище

В съвместно изявление, прочетено от руския външен министър Сергей Лавров, след като тройката се срещна със специалния представител на ООН за Сирия Стефан де Мистура, дипломатите заявиха, че работата по новия орган „трябва да се ръководи от чувство за компромис и конструктивно сътрудничество“. Де Мистура се обърна пред журналистите отделно, казвайки, че „има да се измине още една миля в тези маратонски усилия“, които трябва да осигурят надеждна и балансирана комисия.

Actualno.com припомня, че външните министри на трите държави, които подкрепят различни страни в продължаващата близо 8 години сирийска война, започнаха разговори в Женева, за да се договорят за съвместно предложение и да искат благословията на ООН за него.

Де Мистура, който на 31 декември отстъпва поста си, се опитва от януари да договори идентичността на 150 членове на нов конституционен комитет и така да съживи застоялия мирен процес.

Още: Южна Корея изстреля трети шпионски сателит (ВИДЕО)

Още: Ново силно земетресение удари Вануату

Правителството на президента Башар Асад и опозицията, която се бори да го свали, предложиха по 50 имена. Но Русия, Иран и Турция все още спорят за последните 50 члена на гражданството общество с „независим“ произход, посочват още дипломатически източници. Правителството в Дамаск преди отхвърляше усилията под егидата на ООН да се създаде конституционен комитет.

През почивните дни де Мистура заяви, че конституционният комитет ще бъде изходна точка за политическия напредък. „Той засяга например президентските правомощия, може и трябва да засяга това как се правят избори, разделението на властите, с други думи – това е голям въпрос“, заяви още той.

По-рано турският външен министър Мевлют Чавушоглу заяви, че подкрепя очаквания план на ООН за създаване на комисия за Сирия за пренаписване на конституцията на страната.

Сирия е в гражданска война от 2011 г. Оттогава хиляди хора са убити и повече от 10 млн. бяха разселени, според данните на ООН.

Още: Ердоган: Време да изкореним ИД и кюрдските бойци в Сирия

Още: Двама турски журналисти загинаха в Северна Сирия

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес