Канада, САЩ, Обединеното кралство, Австралия и Нова Зеландия призоваха китайските власти да променят политиката си към Хонконг и да възстановят членове на опозицията в законодателния орган на този специален административен район на КНР, информира ТАСС. Това се посочва в съвместно изявление на ръководителите на външните министерства на тези страни, което беше разпространено от канадското външно министерство. „Призоваваме Китай да спре да подкопава правото на хората в Хонконг да избират свои представители в съответствие със Съвместната декларация и Основния закон“, подчертаха те. Дипломатите също вярват, че новите правила на Пекин за дисквалифициране на избраните членове на законодателния орган на Хонконг "допълнително подкопават високата степен на автономност, права и свобода на Хонконг". Те повториха, че тези действия на Китай нарушават разпоредбите на китайско-британската декларация за трансфера на Хонконг към КНР, подписана през 1984 г.
Още: Хеликоптер се вряза в болница в Турция, има жертви (ВИДЕО)
Още: Израелски удари в Газа, поразено е училище
По-рано властите на Хонконг, специален административен регион на Китай, отстраниха четирима опозиционни депутати от задълженията им веднага след приемането на нова резолюция в Пекин от Постоянния комитет на Националния народен конгрес, който включва патриотизма като законово изискване за всички членове на законодателния съвет на Хонконг. Документът дава право на незабавна дисквалификация на депутати, които не отговарят на този критерий без решение на съда.
На 30-ти юни парламентът на КНР прие закон за осигуряване на националната сигурност в Хонконг. Според властите в Пекин тя има за цел да предотврати престъпления като сепаратизъм, тероризъм, подкопаване на държавната власт и тайно споразумение с чужди сили и предвижда доживотен затвор като смъртно наказание. Редица държави, включително Канада и САЩ, разкритикуваха действията на китайските власти, твърдейки, че приемането на закона нарушава принципа „една държава, две системи“. В отговор властите на КНР призоваха да не се намесват във вътрешните работи на Китай.