Срещу бившия премиер на Бангладеш Шейх Хасина е започнало разследване във връзка с убийството на мъж от страна на полицията по време на гражданските безредици в страната.
Още: След грешката: "Хамас" обявиха, че са предали тялото на Шири Бибас на Червения кръст
Още: В Газа: Израел затвори главния пропускателен пункт за доставки на помощи
Шест други високопоставени фигури от предишното правителство също се разследват след седмици на смъртоносни размирици в столицата Дака.
Адвокатът Мамун Миа, който е завел делото от името на частно лице, заяви, че съдът в Дака е наредил на полицията да приеме "делото за убийство срещу обвиняемите лица". Това е първата стъпка в наказателното разследване съгласно законодателството на Бангладеш.
Още: В Бангладеш е страшно: Щурмуваха резиденцията на премиера, тя избяга извън страната (ВИДЕО)
Още: "Хамас" съобщи имената на още шестима заложници, които ще освободи в събота
Още: Нетаняху се закани на "Хамас": Ще си платят, че не са предали тялото на Шири Бибас
Бягството на Шейх Хасина и обвиненията срещу нея
Шейх Хасина, чийто баща Муджибур Рахман е основател и първи президент на държавата, подаде оставка и избяга по-рано този месец в съседна Индия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Израел обвини "Хамас", че е върнало друго тяло на заложник
Още: След взривовете в автобуси: Израел нареди на военните да засилят операциите в Западния бряг
Повече от 400 души бяха убити в продължение на седмици на студентски демонстрации, чиято кулминация бяха исканията за оставка на Хасина. Много от тях бяха застреляни от полицията по нейна заповед.
Бизнесменът Амир Хамза е подал молба за образуване на дело за убийство през юли, след като местният продавач на хранителни стоки Абу Саид е прострелян в главата, докато пресича път в столицата. Според BBC Bangla - регионалният клон на британската телевизия - той разказва пред съда, че на 19 юли студенти са провеждали мирен протест, а полицията е стреляла безразборно по тълпата.
Още: Премиерката избяга с хеликоптер: какво става в Бангладеш
Още: Взривиха три автобуса в предградието на Тел Авив Бат Ям (ВИДЕА)
Още: ООН нарече "отвратително" режисираното връщане на телата на израелски заложници (ВИДЕО)
Амир Хамза заяви, че не е роднина на простреляния Саид, но се е обърнал към съда, тъй като семейството на продавача не е разполагало с финансови средства, за да заведе дело.
"Аз съм първият обикновен гражданин, който прояви смелост да предприеме тази правна стъпка срещу Шейх Хасина за нейните престъпления. Ще доведа делото докрай", казва той пред агенция Reuters.
Снимка: Getty Images/Guliver
Още: Уницеф: Десетки деца загинаха при протестите в Бангладеш (ВИДЕО)
Правителството на Хасина и отстъплението от демокрацията
Сред разследваните лица е и бившият министър на транспорта Обайдул Куадер.
Правителството на Хасина, което беше на власт в продължение на 15 години, е обвинявано в нарушения на правата на човека и корупция.
Студентските протести започнаха в началото на юли с мирни искания за премахване на квотите за работа в държавната администрация, след което се превърнаха в по-широко движение, което свали правителството.
Още: Победа за студентите: Съдът в Бангладеш отмени квотите за държавни длъжности (ВИДЕО)
Шейх Хасина призова полицията да предприеме строги мерки срещу протестиращите, като ги нарече "не студенти, а терористи, които искат да дестабилизират държавата".
Наскоро сформираното ново правителство включва много от протестиращите и е ръководено от носителя на Нобелова награда за мир Мохамед Юнус. Хасина ще се върне в страната, когато бъдат обявени изборите, заяви синът ѝ Саджиб Уазед Джой.
Още: "Банкерът на бедните": Нобелов лауреат ще управлява раздирания от протести Бангладеш (ВИДЕО)