Руският президент Владимир Путин ще проведе разговори с лидерите на Армения и Азербайджан днес - месец след най-тежките сблъсъци между враждуващите кавказки държави, откакто те започнаха война през 2020 г.
Срещата на върха с министър-председателя на Армения Пашинян и президента на Азербайджан Алиев се провежда и осем месеца след офанзивата на Путин в Украйна, която изнерви някои от съюзниците на Русия.
Тримата ще се срещнат по инициатива на Путин в черноморския курорт Сочи.
От Кремъл съобщиха, че разговорите ще се съсредоточат върху обсъждането на изпълнението на споразуменията, постигнати по време на преговорите с посредничеството на Русия миналата година, и "по-нататъшните стъпки за укрепване на стабилността и сигурността" в региона.
Путин ще разговаря и с всеки от двамата лидери поотделно, съобщиха от Москва.
През есента на 2020 г. Армения и Азербайджан водиха шестседмична война, която отне живота на повече от 6500 военнослужещи от двете страни.
Тя завърши със споразумение с посредничеството на Русия и доведе до отстъпването от Ереван на обширни територии.
Миналия месец 286 души от двете страни бяха убити в сблъсъци, които застрашиха бавния мирен процес.
Разговорите се провеждат в момент, когато западните лидери се включват все повече в посредничеството в продължаващия от десетилетия конфликт, а военните сили на Москва са съсредоточени върху Украйна.
Ръководителят на ЕС Шарл Мишел и френският президент Еманюел Макрон посредничиха в разговорите между Пашинян и Алиев в Брюксел през август.
Лидерите на Русия и ЕС си разменят критики за усилията си за посредничество в карабахския конфликт. Наскоро Путин отхвърли коментар на Макрон, който заяви, че Москва "дестабилизира" мирния процес между двете страни.
"Русия винаги искрено се е стремяла да разрешава всякакви конфликти, включително и въпросите, свързани с Карабах", каза той по-рано този месец.
Преговорите в Сочи привидно отразяват усилията на Русия да възстанови авторитета си в конфликта, където Москва традиционно действа като посредник между двете страни, които са били част от Съветския съюз., АФП