Руският диктатор Владимир Путин ще може да бъде арестуван в Армения за това, че е издирван от Международния наказателен съд заради военни престъпления в Украйна.
Това стана ясно, след като днес Конституционният съд на Армения даде зелена светлина за ратификацията на Римския статут от парламента. Това е основополагащият документ на съда в Хага, подписан от над 130 държави по света. В тази компания не са Русия, САЩ, Украйна, Израел, Китай, Индия и др.
ОЩЕ: За да не бъдат съдени и американци - САЩ няма да дават руските зверства на съда в Хага
Конституционният съд в Ереван постанови днес, че Римският статут съответства на Конституцията на Република Армения, предаде държавното обществено радио.
Въпреки че страната подписа Римския статут през 1999 г., през 2004 г. Конституционният съд на Армения постанови, че той е частично несъвместим с арменския основен закон и не може да бъде ратифициран.
Правителството на Армения даде зелена светлина за ратифицирането на Статута на заседание на 29 декември 2022 г.
Международният наказателен съд е първият в света постоянен международен съд за преследване на военни престъпления, престъпления срещу човечеството и геноцид. Той издаде заповед за арест на Путин на 17 март заради незаконно депортиране на украински деца. За същото се издирва и руският детски омбудсман Мария Лвова-Белова.
ОЩЕ: 17 отвлечени от Русия украински деца се завърнаха в родината си
ОЩЕ: Руски свещеници благославят убийствата на украински деца (ВИДЕО)
Няколко държави вече обявиха открито, че биха арестували Путин, ако се появи на тяхна територия - например членките на БРИКС Южна Африка и Бразилия, а и всички страни от Запада. Унгария пък няма да го прави, дори да е признала съда в Хага.
Иначе Армения от доста време насам е в обтегнати отношения с Русия, след като премиерът Никол Пашинян обвини руснаците, че не са се справили при "мироопазващата мисия" в Нагорни Карабах - спорния регион с Азербайджан. Пашинян отказа миналата година и да подпише декларацията на Съвета за колективна сигурност на Организацията на договора за колективна сигурност (ОДКС).