Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Путин и Си Дзинпин: Играта става все по-неравностойна за Русия

16 септември 2022, 11:31 часа • 15251 прочитания

Русия напомня гигантско махало, което от векове се люлее бавно ту в една, ту в друга посока. Веднъж махалото се люшва на запад към Европа и Русия се вижда като неоспорима част от европейската цивилизация. Друг път махалото поема в обратната посока и Русия се устремява на изток. Нейните управляващи започват да критикуват западната цивилизация и ценности и заявяват, че бъдещето на Русия е в Азия, пише BBC в свой материал.

Още: Земетресение разлюля Турция

Още: Операцията на Израел в Западния бряг: Гутереш призова за „максимална сдържаност“

С Владимир Путин руското махало твърдо се насочи на изток

Това не е изненадващо като се има предвид, че решението му да нахлуе в Украйна превърна Русия в парий в очите на Запада, а страната му бе ударена от западните санкции. Президентът на САЩ Джо Байдън нарече Путин „кървав диктатор“, а премиерът на Обединеното кралство Лиз Тръс го описа като „отчаян оператор мошеник“.

Президентът на Китай обаче използва съвсем различен език. "Скъпи стари приятелю!",  възкликна Си Дзинпин в кулоарите на срещата на върха в узбекския град Самарканд. Путин, от своя страна, похвали "приятелството между Китай и Русия" и тяхното "стратегическо всеобхватно партньорство".

ОЩЕ: Срещата между Путин и Си Дзинпин: За какво ще говорят двамата в Узбекистан 

Още: Нападение в Тел Авив с нож, има ранени (ВИДЕО)

Още: Надежда за Путин да си прибере остатъците от оръжието от Тартус. Тръмп натисна срещу палестинците

Двамата лидери споделят сходен мироглед. И двамата насърчават идеята за алтернативен световен ред - „многополюсен свят“, в който техните страни действат като противовес на Запада, по-специално на Съединените щати.

Най-добри приятели? Няма начин!

Известното сходство във възгледите прави ли Путин и Си Дзинпин „най-добри приятели завинаги“? Не точно. Първо, подобно приятелство рядко съществува в глобалната политика. И второ, техните отношения стават все по-неравностойни.

Нахлуването на Путин в Украйна, което не върви по план, отслаби Русия. Кремъл признава, че руската армия е претърпяла "значителни загуби", докато същевременно западните санкции поставят икономиката й под силен натиск. В отношенията Русия-Китай все повече се усеща, че Русия е младши партньор.

По време на срещата между двамата лидери Путин се съгласи, че Китай има „въпроси и опасения“ относно ситуацията в Украйна. Това бе неочаквано признание от страна на Кремъл, че така наречената "специална военна операция" на Русия предизвиква известно безпокойство в Пекин.

Още: Сирийското пристанище Тартус прекратява договора си за инвестиции с Москва

Още: Бедствие в Индонезия: Свлачище уби 16 души (ВИДЕО)

След като изгори мостовете със Запада и предизвика енергийна война с Европа, Путин се опитва да се обърне на изток (всъщност той и не си остави голям избор). Той се надява да преориентира руската икономика и да намери нови пазари за руския петрол и газ. 

„Надеждата е, че този обрат ще проработи и ще има осезаеми дивиденти за Русия. Но не виждам това да се случи“, смята Сергей Радченко, професор в Училището за напреднали международни изследвания (Университета Джон Хопкинс). „В крайна сметка на Русия й е нужен Запада с неговите технологии и пазари."

„Русия се нуждае от западните технологии за разработване на петролните и газови находища по крайбрежието и е съмнително дали тя ще може да се справи без западната подкрепа", продължава Радченко. И добавя: "Много е трудно да се промени посоката на газовите потоци. Съветският съюз и Русия прекараха десетилетия в изграждането на мрежи от тръбопроводи към Европа и именно там е физическата инфраструктура. Много е трудно да се преориентират руските енергийни пазари към Азия."

Путин е в Самарканд в момент, когато губи войната

В срещата на върха на Шанхайската организация за сътрудничество (ШОС) освен Русия и Китай присъстват също още четири централноазиатски държави - Казахстан, Узбекистан, Киргизстан и Таджикистан, както и Индия и Пакистан.

За Путин събитието е възможност да демонстрира, че въпреки международните санкции и опитите на Запада да изолира Русия, Москва все още има могъщи приятели. „Русия обича да изтъква, че нейната изолация е само на Запад и че светът е многополюсен“, отбелязва проф. Радченко. „Но интересното е, че целият баланс на силите в ШОС и в Централна Азия се променя и се отдалечава от Русия."

Путин е в Самарканд в момент, когато руският лидер е по средата на война, която губи, казва още експертът. „Междувременно за първи път страните в Централна Азия следват своя собствена политика. Това особено добре се вижда при Казахстан, който се държи много напористо в отношенията си с Русия откакто тя започна войната в Украйна. Казахстан не му оказва подкрепата, на колкото разчиташе Путин. Има интересни промени в баланса на силите."

И докато Кремъл насърчава своята ориентация на изток, може би си струва да си припомним един ключов момент за Русия. Тази страна се разпростира на два континента, Европа и Азия. Затова вместо да оставя махалото да се люлее насам-натам, може би е по-разумно Москва да гледа и в двете посоки.

ОЩЕ: „Ще става все по-зле“: Какви са вариантите пред Путин след поражението на Русия в Украйна

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес