Режимът в Иран започна да повдига обвинения и да осъжда част от арестуваните протестиращи. Вчера, на 31 октомври, главният съдия на провинция Техеран - Али ал Гаси Мехр – оповести публично обвиненията срещу около 1000 демонстранти. Съдията на провинция Шираз Асадола Джафари направи същото срещу 70 протестиращи, шестима от които властите вече са признали за виновни.
Още: Ден на траур в Турция след пожара в хотел в ски курорт
Режимът вероятно ще използва тези показни съдебни процеси, за да даде пример на протестиращите какво би последвало за тях и да възпре бъдещи демонстрации. Ако обаче бъдат обявени смъртни присъди на тийнейджъри, това може да подхрани още повече ентусиазма на недоволните граждани по улиците, анализира американският мозъчен тръст Институт за изучаване на войната (ISW).
Другата важна новина от Ислямската република е, че т. нар. нравствена полиция е спряла работата си заради липса на кадри. Причината – те са пратени да потушават масовите протести в различни градове, вместо да следят за спазването на правилата от страна на жените.
ОЩЕ: Какво се знае за нравствената полиция в Иран - и как действа
Още: Земетресение разлюля Турция
Още: Нападение в Тел Авив с нож, има ранени (ВИДЕО)
Това обяви парламентаристът Мехди Багери, според когото в момента Командването на правоприлагащите органи не управлява моралния патрул поради недостиг на работна ръка. По думите му – командването не може едновременно да управлява нравствената полиция и „охраната“ на протестите. Твърденията на Багери отразяват ключовата уязвимост на силите за сигурност на режима – той не разполага с достатъчно служители, а освен това наличните са с нисък морал, коментират експертите от ISW.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Операцията на Израел в Западния бряг: Гутереш призова за „максимална сдържаност“
Още: Надежда за Путин да си прибере остатъците от оръжието от Тартус. Тръмп натисна срещу палестинците
Припомняме, че нравствената полиция е в основата на избухналите протести от средата на септември. Тя задържа Махса Амини - 22-годишната кюрдка от гр. Сакез, заради "небрежно поставен хиджаб". Три дни по-късно жената почина, след като бе в кома, а семейството ѝ твърди, че властите са ѝ нанесли тежък побой. Според режима обаче причината за смъртта ѝ била "основно заболяване". Всичко това засили вълната от демонстрации и доведе до санкции на висши официални лица от страна на Запада.
Представителите на режима започнаха да използват все по-остра реторика относно протестите, представяйки демонстрациите и терористичното нападение в Шираз (взело 15 жертви в шиитски храм) като свързани събития и част от водената от Запада "хибридна война" срещу Иран. Ръководителят на съдебната власт Голам Еджей заяви, че лицата, които участват в протести, са "в редиците на врага" и следователно подлежат на по-тежки присъди. Той нареди да се работи заедно с държавните медии за идентифициране на хората, които участват в множество на брой демонстрации. Еджей не предостави правно основание за този нов стандарт на доказване, което предполага, че съдебната власт ще преследва някои протестиращи като чуждестранни, анализират експертите от ISW.
Твърдолинейният парламентарист бригаден генерал Мохамед Есмаил Коусари също заплаши, че режимът ще засили репресиите.
Още: Началникът на генщаба на Израел пое отговорност за 7 октомври и подаде оставка
Students at Hormozgan University in Bandar Abbas (historically a more socially conservative region of Iran) tear down the wall of gender segregation in the school cafeteria while chanting “freedom, freedom, freedom” (azadi) pic.twitter.com/PM6efTqyj8
— Karim Sadjadpour (@ksadjadpour) October 30, 2022
В същото време властите търсят диалог със студентите, които са ядрото на гражданските демонстрации. Говорителят на парламента се срещна със студенти вчера, а утре – на 2 ноември, се очаква това да направи и върховният лидер Али Хаменей. По принцип при подобни събития младите иранци освиркват официалните лица и изразяват недоволството си срещу тях още по-бурно.
Междувременно здравни работници и професори от Кюрдистанския университет по медицински науки публикуваха отворено писмо, в което осъдиха агресивните действия на режима срещу студентите. Те призоваха служителите на реда да напуснат болниците, където са разположени, за да идентифицират и арестуват ранени демонстранти. Професорите заявиха, че няма да подновят учебните занятия, докато властите не осигурят безопасността на студентите им.
Вчера се проведоха най-малко 30 протеста в 17 града, разположени в 14 провинции.