Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Приемът на антибиотици в първите дни от живота забавя растежа на детето

26 януари 2021, 22:40 часа • 4909 прочитания

Биолози установиха, че употребата на антибиотици през първите две седмици след раждането забавя растежа на детето през следващите шест години. Резултатите от техните изследвания са публикувани в научното списание „Nature Communications“, пише БГНЕС.

Още: Австралия изпраща спасителни екипи след силното земетресение във Вануату (ВИДЕА)

Още: Сега се сетихте: Сирийският гняв към ООН заради стотиците хиляди жертви в най-страшния затвор на Асад (ВИДЕО)

"Антибиотиците са от решаващо значение за оцеляването на новороденото, но те могат да причинят дългосрочни странични ефекти", каза един от авторите на изследването, професор от Университета Бар-Илан Омри Корен.

Въпреки факта, че антибиотиците спасяват човечеството от много опасни инфекциозни заболявания, те имат и странични ефекти. Например наскоро беше установено, че при бременни жени, които приемат макролидни антибиотици, вероятността от вродени заболявания на плода се удвоява.

Професор Корен и колегите му са открили друг потенциално вреден ефект на антибиотиците. В хода на работата си те наблюдавали здравето на 12 400 финландски новородени, родени между 2008 и 2010 г., за да преценят как лекарството е повлияло на здравето на децата и тяхното по-нататъшно развитие. Всички бебета са родени здрави и не са страдали от вродени заболявания. Около 9,3% от тях са приемали антибиотици през първите две седмици от живота им. Оказало се, че през първите шест години от живота масата на децата, получаващи антибиотици, е с 10-20% по-ниска от тази на връстниците им от контролната група. Подобни, макар и по-малко значими разлики, учените забелязват при сравняване на ръста на децата.

Още: Талибаните аут от руския списък с терористи: Думата прокара нужния закон

Още: След дъжд - качулка: ЕС ще говори с новата власт в Сирия за закриване на руските бази

Изследователите все още не са разбрали как точно антибиотиците влияят върху скоростта на растеж и увеличаване на масата. Учените предполагат, че ранната употреба на антибиотици е променила видовете и броя на бактериите в червата на децата. Поради това тяхната микрофлора "узрява" по-бавно от тази на обикновените им връстници и се нормализира едва през шестата година от живота. Предвид критичната роля на антибиотиците за спасяването на живота на децата, учените подчертават, че наученото от тях не означава, че бебетата по принцип не трябва да получават такива лекарства. Резултатите от проучването показват, че отрицателните странични ефекти от употребата на антибиотици трябва да бъдат изследвани възможно най-отблизо, заключават Корен и колегите му.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес