Американците, задържани в Хаити по случая с убийството на президента на страната Жовенел Мойс, заявиха по време на разпита, че наемниците не са били натоварени със задачата да убият физически държавния глава, съобщава местният вестник Nouvelliste, позовавайки се на съдия, участвал в разследването.
Още: Израелският министър на финансите подаде оставка
Още: Изверги: Строшиха гръбнака и крайниците на украински модел (СНИМКИ)
Според последната информация, сред арестуваните са двама американци от хаитянски произход - Джеймс Солаж и Жозеф Венсан.
"Те казаха, че са преводачи. Целта на наемниците е била да арестуват президента Мойс по заповед на разследващ съдия, а не да го убият", каза съдия Клеман Ноел, цитирайки показанията на американците. Не е обяснено каква заповед са имали предвид задържаните.
Солаж заяви, че „е намерил тази работа в интернет“. Според него той е пристигнал в Хаити преди месец, а наемниците преди три месеца.
Още: Седмица национален траур: Жертвите на земетресението в Мианмар вече са над 2000 (ВИДЕО)
Още: Ето от къде се вдъхновяват индийските сериали: Любов, заплахи за разчленяване и бой с метла (ВИДЕО)
Съдията говори и за резултатите от претърсване на автомобили, принадлежащи на предполагаемите убийци. По думите му там освен огнестрелни оръжия и долари, са открити сървър на камера за видеонаблюдение, инсталирана в къщата на Мойс, и чекова книжка на съпругата му.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Катаргейт" в Израел: Помощник на Нетаняху, пуснал секретни файлове, е задържан със свой колега
Още: Иран постави ракети в бойна готовност след думи на Тръмп
По-рано колумбийският министър на отбраната заяви, че пенсионирани военни на южноамериканската държава са заподозрени в убийството на Мойс. Хаитянските служители на реда заявиха, че са идентифицирали 28 предполагаеми извършители, 26 от които са колумбийски граждани.
Тайванското посолство от своя страна съобщи, че на територията на дипломатическата мисия са задържани 11 заподозрени.
Общо 17 заподозрени са задържани, а други 7 са елиминирани по време на полицейски операции.
Още: Жена християнка и човек от сектата на Асад влязоха в новото правителство на Сирия
Още: Хиляди сгради са с поражения: Разказ на българин за кошмара след труса в Мианмар
Президентът на Хаити беше смъртоносно ранен при нападение над резиденцията му в сряда вечерта. Съпругата му Мартин Мойс е в критично състояние. След убийството на Мойс, преди избора на временен президент, правителството в страната пое контрола над Министерския съвет, оглавяван от министър-председателя.