Приблизително 60% от чуждестранните части, открити в руските оръжия на бойното поле в Украйна, идват от Китай. Това заяви Владислав Власюк, съветник на украинския президент Володимир Зеленски.
Още: За 17 дни: Над 30 000 сирийци са се завърнали в Сирия от Турция
Въпреки редицата пакети санкции Москва успява да попълни военната си машина със западни микрочипове и полупроводници.
„Ако вземете всички обичайни видове оръжия и преброите произведените в чужбина компоненти - около 60% ще идват от Китай. Имахме дълги дискусии с някои производители по този въпрос“, каза Власюк, който беше в Брюксел за среща с членове на Европейския съюз и Г-7, за да обсъдят санкциите срещу Русия.
„Бих казал, че Китайската народна република е най-големият проблем", добави той.
Още: В Йемен: Служител на ООН е ранен при израелските удари
Още: Иран арестува италианска журналистка и крие причината (СНИМКИ)
Усъвършенствани американски чипове
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Глас от Русия: След като маймуните на Кадиров свалиха самолета, по света ги е страх да летят до нас
Още: Осъдиха на смърт мъжа, убил 35 души, врязвайки се с кола в тях в Китай
Китай снабдява Русия, а също така е транзитен маршрут за западни продукти. Пекин многократно е отричал да доставя оръжия или части на която и да е страна. Китай твърди още, че не е замесен във войната в Украйна въпреки спорния си мирен план: Китай продължава да промотира мирния си план. Зеленски избухна, че е договорен с Кремъл (ВИДЕО).
Важни части, използвани от Русия в наблюдението, дроновете и ракетите, са с произход още от САЩ, Нидерландия, Япония, Ирландия и Швейцария. Има продукти и от други западни държави.
Още: Азербайджанските авиолинии: "Физическа външна намеса" е предизвикала самолетната катастрофа
Още: Първа официална реакция от Русия за падналия самолет: Грешка на пилота (ВИДЕО)
Снимка: Getty Images
Власюк заяви, цитиран от Reuters, че Украйна е открила редица модерни чипове, произведени от американски компании като Analog Devices, Texas Instruments, Xilinx, собственост на AMD, Cypress Semiconductor, на германската Infineon и Altera, дъщерно дружество на Intel.
Някои продукти са произведени преди повече от десетилетие, а други - едва миналата година, според документите, показани на репортерите от Власюк. Там се изброяват стотици примери, които според него са открити на бойното поле. В документите се посочва, че не всички дати на произход могат да бъдат идентифицирани.
Още: Трилиони рубли за война в Украйна: Русия увеличава още военните си разходи
Мрежите на "Росатом" снабдяват руската армия?
Съветникът на Зеленски добави, че правителството невинаги е в състояние да установи дали тези чипове са предназначени за ракети или за други стоки. ЕС може да направи повече, за да спре потока от западни продукти, каза той, включително да предприеме мерки срещу руската ядрена компания „Росатом“.
„Смятаме, че тя (Русия) е използвала мрежите на "Росатом" за снабдяване на руската армия“, заяви Власюк.
Блокът може също така да се прицели в руската логистика като летища и морски пристанища, както и към финансовите институции, които улесняват продажбите, добави съветникът на Володимир Зеленски.
Още: Бразилия, предложила план за мир в полза на Путин: Не заемаме страна