В случай, че на предстоящия референдум в Турция победи лагерът в подкрепа на конституционните изменения, предвиждащи преминаването към президентска форма на управление, конфликтът между Анкара и Кюрдската работническа партия (ПКК) ще се засили.
Това заяви Чемил Байък, съпредседател на изпълнителния съвет на Комунистическия съюз на Кюрдистан – политическата организация, която разпространява идеологията на Абдула Йоджалан и един от лидерите на ПКК.
„Ако кампанията на гласуващите с „да“ победи на референдума, смятаме, че войната (между ПКК и Анкара – бел. ред.), която беше подновена на 24 юли 2015 г., ще се засили“, заяви Байък в интервю за изданието „Ал монитор“.
„Ще подкрепим всяка конституция, която дава повече свобода и подсилва демокрацията, което е и нашият критерий за подкрепа на конституционни промени. Черновата на конституцията, ако бъде одобрена, ще отведе Турция в напълно противоположна посока, която няма да е от полза нито за кюрдите, нито за турците. По тази причина, ако референдумът не мине, това ще спре тенденцията за хегемония, ще е полезно за демократизирането на Турция и може да създаде нови възможности за мирно решение на кюрдския проблем“, допълни още той.
Според лидера на ПКК също така е необходимо международно посредничество по отношение на кюрдския въпрос, чието мирно решаване Анкара продължава да отхвърля, предаде БГНЕС.
„Призоваваме всички световни сили да изиграят позитивна роля и да накарат Турция да приеме мирни преговори за решаване на кюрдския въпрос. И преди сме казвали, че ако Турция е готова за мирно решение, правителството може да покани своите съюзници да наблюдават преговорите. Това все още е нашият подход, който Турция продължава да отхвърля и нейните съюзници не са предприели необходимите стъпки, за да започнат преговорите“, посочи Байък.
По отношение на САЩ, които са съюзници на Турция в НАТО и тяхната нова администрация лидерът смята, че държавният глава Доналд Тръмп би могъл да насърчи турската власт да потърси мир в отношенията си с кюрдите.
„Само времето ще покаже как ще се развие американският подход към ПКК... Трябва да бъдем реалисти, тъй като има идеологически различия между ПКК и САЩ. Въпреки това ние виждаме как политически партии в САЩ с различни идеологии обсъждат своите различия в американския конгрес. Сигурни сме, че нашите политически различия също могат да бъдат обсъдени. Ислямската радикализация е много по-голяма заплаха за света от идеологията на ПКК“, заяви Байък.
На въпроса дали е възможно на този етап да се поднови мирният процес с турската държава той заяви, че кюрдите винаги са готови за мир, но топката е в полето на властта, която отказва да признае, че съществува такова нещо като кюрдски въпрос.
„Ако правителството отказва мирно решение и световните сили останат безмълвни, то тогава нямаме друг избор, освен да продължим нашата съпротива. Ако силното противодействие успее да победи политиката на Партията на справедливостта и развитието (ПСР) – Партията на националистическото действие (ПНД), пътят към демократизацията ще започне“, допълни той.