Пакистански съд осъди на смърт християнка за споделяне на богохулно съдържание в социалните мрежи, предаде ДПА като се позова на властите и адвокати.
Още: Земетресение разлюля Турция
Още: Операцията на Израел в Западния бряг: Гутереш призова за „максимална сдържаност“
Как се стига до тежкото наказание?
Съдът в столицата Исламабад призна за виновна Шугхуфта Киран за това, че преди четири години е споделила публикация, сметната за обидна за мюсюлманския пророк Мохамед, в платформата за размяна на съобщения WhatsApp, съобщи съдия Афза Маджока.
ОЩЕ: Иран отмени смъртната присъда на рапъра, в чиято защита скочиха световни музиканти
Киран, майка на четири деца, беше осъдена след продължил три години процес, каза активистът за правата на християните Фараз Первез. "Тя има право да обжалва на по-висока инстанция, както и във Върховния съд, както и да подаде петиция за помилване до президента на страната", каза адвокат Ризуан Хан.
Още: Нападение в Тел Авив с нож, има ранени (ВИДЕО)
Още: Надежда за Путин да си прибере остатъците от оръжието от Тартус. Тръмп натисна срещу палестинците
Християнката е една от малкото жени от малцинствени общности, която беше осъдена по спорния пакистански закон за богохулството, който предвижда смъртно наказание за обида на религията и пророците.
И друга осъдена жена
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Началникът на генщаба на Израел пое отговорност за 7 октомври и подаде оставка
Ася Биби, първата християнка и майка, която беше осъдена по обвинения в богохулство, беше освободена от пакистански затвор през 2018 г. Тя беше оправдана от Върховния съд, след като прекара близо десетилетие с издадена смъртна присъда.
ОЩЕ: Осъдени на смърт: Екзекуциите по света през 2023 г.
Отчаяната правна битка на Биби привлече вниманието на света върху законите за богохулство в южноазиатската страна и върху злоупотребата с тях от страна на мюсюлмани и мюсюлмански групи срещу религиозните малцинства, понякога дори за уреждане на лични вражди.
Още: Сирийското пристанище Тартус прекратява договора си за инвестиции с Москва
Още: Бедствие в Индонезия: Свлачище уби 16 души (ВИДЕО)
Богохулството е чувствителна тема в Пакистан и обвинените за такова провинение могат да станат цел на екстремистки мюсюлмански групи. В някои случаи жертвите биват застрелвани, погребвани живи или пребивани със сопи до смърт.
Около 90 души, обвинени в богохулство, са убити в Пакистан от 80-те години насам от отделни лица или разгневени тълпи, дори преди съда да се произнесе за вината им.