Заради забраната на германските власти, наложена на правосъдния министър на Турция Бекир Боздаг да агитира турската общност в Германия за референдума, с който в началото на април трябва да бъде решено дали правомощията на турския президент Реджеп Ердоган да бъдат засилени още повече, вече се разменят остри реплики и расте напрежението между двете държави, предаде БГНЕС.
Още: Хеликоптер се вряза в болница в Турция, има жертви (ВИДЕО)
Още: Израелски удари в Газа, поразено е училище
Управата на германския град Гагенау посочи като мотив факта, че и залата, и паркингът пред нея нямат капацитета да поемат очаквания наплив от хора и автомобили. Отменен е и планираният митинг на Боздаг със същата цел в Карлсруе.
Пред турски журналисти той изрази огорчение заради невъзможността да разговаря със сънародниците си и с граждански организации, и уточни, че забраната е наложена часове преди проявите, въпреки първоначалното разрешение.
„Недопустимо е и не може да се приеме блокирането на събрание на турската общност. Правото на събрания е заложено в Европейската конвенция за правата на човека, то е незаменима функция на ЕС, на Съвета на Европа, на демократичните държави. Хората искат да се съберат на едно място, а не им се разрешава. И това го наричат демокрация и свобода на изразяването. Не подхожда на демократична държава това да забранява събрание на една общност, що за демокрация е това“, възмути се Боздаг. Той подчерта, че демокрацията в Турция е силна, който от Германия поиска там да организира среща или изявление, общините са отворени за това. И още – че всеки може свободно да се изразява и всеки може да види с очите си демократичното турско общество, но в Германия се е сблъскал с непризнаването на Европейската конвенция за правата на човека.
Още: Южна Корея изстреля трети шпионски сателит (ВИДЕО)
Още: Ново силно земетресение удари Вануату
Боздаг отмени и планираната среща с германския си колега Хайко Маас, и заяви, че тръгва обратно за Анкара. С него е и министърът на икономиката Нихат Зейбекчи, който също отмени програмата си в Германия. Именно Маас преди три дни публично заяви, че времето на мекия тон спрямо Турция изтича - заради купищата арести на журналисти в страната. Турският вицепремиер Нуман Куртулмуш осъди скандалното решение на Берлин и подчерта, че кампанията за референдума, предвидена да обхване турската общност в Германия, Австрия и други европейски страни няма за цел да се намесва във вътрешните политики, а само да мобилизира хората да отидат до урните. Той подчерта, че забраната за тези прояви е недопустима и неприемлива.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Новата власт в Сирия назначи министър на външните работи
Още: Десетки ранени при удар на хутите в близост до Тел Авив
Напрежението се засили и след като във външното министерство в Анкара бе привикан посланикът на Германия Мартин Ердман, на когото бе връчена протестна нота. Ден по-рано и турският посланик в Берлин получи официален протест заради кореспондента на „Ди Велт“ Дениз Юджел, пратен в затвора в Истанбул заради публикация. Това предизвика редица германски депутати да подемат кампания за официална забрана за президента Ердоган и министрите да влизат в страната.