Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Откъде идват парите на Северна Корея

10 април 2017, 13:15 часа • 7268 прочитания

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че е подготвен да се справи с растящата ядрена заплаха, идваща от Северна Корея, с или без помощта на Китай. Експертите обаче са категорични, че китайската помощ ще му е нужна, особено за да бъдат прекъснати паричните потоци към режима в Пхенян.

Именно Китай е икономическият гръбнак на Северна Корея, съставлявайки над 80% от търговията му.

САЩ и съюзниците им от години опитват да ограничат паричните потоци към Северна Корея и да изолират страната от глобалната банкова система. Експертите по въпроса обаче са категорични, че това не може да се случи без участието на Китай, пише CNN.

Това са основните източници на пари на режима на Ким Чен Ун, с които той финансира армията си:

Въглища

Най-много чужда валута се смята, че влиза в КНДР заради милионите тонове въглища, които страната продава на Китай всяка година. Те се равняват на 1/3 от официалния износ на Северна Корея през 2015 г.

Тези приходи се оказаха под въпрос, когато Пекин обяви, че ще спре да внася въглища от Пхенян до края на годината. Експертите обаче смятат, че заканите на Китай звучат по-сериозно, отколкото всъщност са. Китай няма интерес да срива икономиката на своя съсед, който се явява буфер между него и Южна Корея - ключов съюзник на САЩ.

Търговците и от двете страни знаят как да заобикалят рестрикциите, затова никой не се притеснява особено от прекъсване на икономическите отношения в бизнеса с въглища.

Северна Корея също така изнася за Китай други стоки, желязна руда, морски дарове и облекло.

Резерви

Дори Китай да реши действително да затегне правилата в двустранната търговия, Северна Корея се смята, че има резервни фондове с приходи от продажбите на въглища. Според международни анализатори Пхенян държи в Китай огромни суми пари, които режимът може да използва за купуването на оръжия, развиването на ядрената програма и др.

Съхранявайки парите си в Китай, КНДР може по-лесно да избягва санкциите, предвидени да я изолират от глобалната финансова система. Освен това, се смята, че Северна Корея използва мрежите на определени компании, за да получи достъп до световните банки.

Кибер атаки

От миналата година насам изкристализира и друг източник на пари за режима в Северна Корея - хакването на банки.

Страната се свързва с атаки срещу финансови институции в 18 държави. Така през 2016 г. световните медии отразиха широко кибер обир на централната банка на Бангладеш. Същата севернокорейска система е била използвана и в страни като Коста Рика, Полша и Нигерия.

Продаване на работна ръка

Севернокорейският елит в столицата е заможен, но повечето граждани са бедни и често преживяват периоди на глад. КНДР е и една от най-затворените икономики в света, но въпреки това режимът намира начин да прави пари от подчинените си.

Един от тези начини е изпращането на хиляди севернокорейски работници зад граница, където да работят принудително на места като Китай, Русия и Близкия изток. Смята се, че тези хора работят в минната, дърводобивната, текстилната индустрия, както и в строителството.

Режимът изстисква пари от гражданите си и чрез държавни магазини, в които се продават мобилни телефони и други стоки.

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес