Турски съд осъди днес журналист на 10 месеца затвор за разпространение на „дезинформация“. Това е първата реална присъда по нов закон, който според критиците на нормативния акт застрашава свободата на словото, предаде Ройтерс.
Още: Израелският министър на финансите подаде оставка
Още: Изверги: Строшиха гръбнака и крайниците на украински модел (СНИМКИ)
Преди четири месеца турският парламент прие "закон за дезинформация", който според управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) на президента Реджеп Тайип Ердоган ще защити обществото от разпространението на невярна или подвеждаща информация.
Синан Айгюл, журналист от окръг Битлис в Източна Турция, беше задържан в началото на декември, след като написа в платформата Туитър, че 14-годишно момиче е било сексуално малтретирано от мъже, включително полицаи и войници, предаде БТА. Той изтри публикацията и се извини, че я е написал без потвърждение от властите, но по-късно беше арестуван. Десет дни по-късно беше освободен от следствения арест.
В първото изслушване по делото днес местен съд осъди Айгюл на 10 месеца затвор, като определи, че е разпространявал подвеждаща информация, която може да доведе до страх и паника сред обществото, сочат съдебни документи. Айгюл ще остане на свобода в очакване на обжалването.
Още: Седмица национален траур: Жертвите на земетресението в Мианмар вече са над 2000 (ВИДЕО)
Още: Ето от къде се вдъхновяват индийските сериали: Любов, заплахи за разчленяване и бой с метла (ВИДЕО)
Законът предвижда наказание с лишаване от свобода до три години за всеки, който разпространява невярна или подвеждаща информация. ПСР и нейният съюзник Партията на националистическото действие заявиха, че целта им е да се преборят с дезинформацията. Турските опозиционни партии и критиците на закона казаха, че властите могат да злоупотребяват с него, за да заглушат дисидентските гласове.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Катаргейт" в Израел: Помощник на Нетаняху, пуснал секретни файлове, е задържан със свой колега
Още: Иран постави ракети в бойна готовност след думи на Тръмп
Турция е сред страните, които най-често арестуват и осъждат журналисти, според публикуван през декември доклад на Комитета за защита на журналистите (КЗЖ). Броят на репортерите, хвърлени зад решетките в Турция, нарасна от 18 през 2021 г. до 40 през 2022 г. и това е най-високото число в света след Иран, Китай и Мианмар, посочи КЗЖ.