Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Още 3 смъртни присъди в Иран, граждани спряха екзекуции с протест пред затвор (ВИДЕО)

10 януари 2023, 10:09 часа • 1596 прочитания

Още трима протестиращи ирански граждани бяха осъдени на смърт, с което общият брой на най-тежките присъди в Ислямската република във връзка с демонстрациите достигна 17.

Салех Мирхашеми, Маджид Каземи и Ягоб Кордсофла са осъдени за "водене на война срещу Бога" заради предполагаемата им роля в смъртта на трима членове на милицията "Басидж" - една от съставните части на Корпуса на гвардейците на ислямската революция (КГИР). Това се е случило по време на протестите в централния ирански град Исфахан, съобщи на 9 януари уебсайтът на съдебната власт Mizan Online, цитиран от радио "Свободна Европа".

Иранският професионален футболист Амир Насър Азадани, друг от обвиняемите по делото, е осъден на 16 години затвор по обвинение в "подпомагане на воденето на война срещу Бога". Случаят му предизвика силна реакция от страна на международната футболна общност, включително изявление на световния профсъюз на професионалните футболисти FIFPRO. От организацията са "шокирани и отвратени" от това, че играчът е получил такова наказание за това, че се е борил за правата на жените и основните свободи в собствената си страна.

Четирима от осъдените на смърт в Иран вече бяха екзекутирани, включително двама мъже през изминалия уикенд. Присъдите на други двама - Мохамед Гобадлу и Мохамад Брогани - бяха потвърдени от Върховния съд на страната.

В ранните часове на 9 януари, след като бе съобщено за предстоящата екзекуция на Гобалду и Брогани, стотици хора се събраха пред затвора Раджаел-Шар в град Кередж, скандирайки антиправителствени лозунги.

По-късно режимът отрече да е планирал екзекуции на протестиращите на 9 януари, но защити издаването на смъртните присъди. В персийскоезичните медии се твърди, че внезапните демонстрации са попречили на режима да обеси арестуваните. Американският мозъчен тръст Институт за изучаване на войната (ISW) пише в днешния си доклад, че не може да потвърди дали внезапните демонстрации действително са забавили екзекуциите, но предполагаемият им успех може да насърчи протестните групи да организират още протести пред затворите в страната.

След екзекуциите през уикенда правителствата на Германия, Франция, Норвегия и Дания изразиха протест срещу Иран.

Екзекуциите на Сейед Мохамед Хосейни и Мохамед Махди Карам чрез обесване са използване на смъртното наказание като инструмент за потисничество, заяви германският канцлер Олаф Шолц. "Това е ужасяващо. Призоваваме Иран да прекрати изпълнението на смъртните присъди и незабавно да освободи незаконно задържаните", заяви Шолц в Twitter.

След екзекуциите на 7 януари германският министър на външните работи Аналена Баербок привика иранския посланик. Министерствата на външните работи на Франция, Дания и Норвегия също привикаха посланиците на Техеран, както и Европейският съюз. Службата за външна дейност на ЕС (ЕСВД) заяви, че блокът и неговите държави членки са единни в реакцията си срещу действията на Иран.

Съветникът по националната сигурност на Белия дом Джейк Съливан осъди последните екзекуции и смъртни присъди и заяви, че САЩ са заедно с други държави, които настояват за "незабавно прекратяване" на смъртните присъди.

Режимът обвинява западните правителства за размириците и отговаря на протестите с кървави репресии, при които (според правозащитни групи) са загинали над 500 души, а стотици други са ранени. Хиляди са арестувани, включително много протестиращи, както и журналисти, адвокати, активисти. Протестите започнаха в средата на септември след смъртта на Махса Амини - 22-годишна жена от кюрдски произход, арестувана от нравствената полиция заради "небрежно поставен хиджаб".

ОЩЕ: Светът през 2022 година: Протестите в Иран - ще падне ли религиозният режим?

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес