Южнокорейската опозиция обвини управляващата партия, че е извършила „втори преврат“, като се е задържала на власт и е отказала да отстрани президента Юн Сук-йол заради обявеното от него военно положение.
В момента президентът и редица висши служители са разследвани за въстание, но опитът за импийчмънт на Юн се провали на 7 декември след бойкот от страна на управляващата партия. Тя твърди, че крайно непопулярният лидер се е съгласил да предаде властта на министър-председателя и шефа на партията.
"Това е незаконен, противоконституционен акт на второ въстание и втори преврат“, заяви лидерът на Демократическата партия Пак Чан-дай.
Съгласно конституцията на Южна Корея президентът остава глава на правителството и главнокомандващ на армията, освен ако не е недееспособен, не подаде оставка или не се оттегли. В такъв случай властта се предава временно на министър-председателя, докато се проведат избори.
ОЩЕ: Президентът на Южна Корея се извини за въведеното военно положение
Твърдението, че Юн може да остане на поста си, но е делегирал правомощията си на министър-председателя и лидер на управляващата Партия на народната власт - който не е избран служител - е „грубо нарушение на конституцията без никакво правно основание“, заяви Пак. „Тяхното отношение, при което те се поставят над Конституцията, отразява отношението на бунтовника Юн Сук-йол“, добави той.