Войната в Йемен "се връща с пълна сила", заяви посредникът на ООН в Съвета за сигурност на фона на подновени опити да накара воюващите страни да разговарят и предупрежденията на ООН, че страната се насочва към мащабен глад.
Още: Ето от къде се вдъхновяват индийските сериали: Любов, заплахи за разчленяване и бой с метла (ВИДЕО)
Още: "Катаргейт" в Израел: Помощник на Нетаняху, пуснал секретни файлове, е задържан със свой колега
Мартин Грифитс каза на съвета, че има драматично влошаване на повече от шестгодишната война с офанзива на хуситите срещу Мариб - последната северна крепост на йеменското правителство - излагащо на риск милиони цивилни.
"Виждаме също така откриване на други фронтове в Йемен, включително с военни ескалации в Хаджа и Таиз и Худейда. Войната се завръща с пълна сила", каза той пред 15-членния съвет, цитиран от Ройтерс.
Водената от Саудитска Арабия военна коалиция се намеси в Йемен през 2015 г., след като свързаната към Иран група хусити отстрани правителството на страната от столицата Сана. Хуситите казват, че се борят с корумпирана система.
Още: Иран постави ракети в бойна готовност след думи на Тръмп
Още: Жена християнка и човек от сектата на Асад влязоха в новото правителство на Сирия
Президентът на САЩ Джо Байдън постави като приоритет прекратяването на войната в Йемен.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Хиляди сгради са с поражения: Разказ на българин за кошмара след труса в Мианмар
Още: След труса в Мианмар: Извадиха живи хора от развалините (ВИДЕО)
„Призоваваме хуситите да пристъпят незабавно към всеобхватно прекратяване на огъня в цялата страна и на всички атаки. Междувременно ще продължим да държим под отговорност ръководството им", каза посланикът на САЩ в ООН Линда Томас-Грийнфийлд на съвета.
ООН описва ситуацията в Йемен като най-тежката хуманитарна криза в света. Около 80% от йеменците се нуждаят от помощ, като 400 000 деца на възраст под 5 години са силно недохранени, според данни на ООН. За по-голямата част от храната си страната разчита на внос, който е нарушен през годините от воюващите страни.
"Прекратяването на огъня в цялата страна, заедно с отварянето на летището в Сана и осигуряването на безпрепятствен поток на гориво и други стоки в Йемен през пристанищата на Ходейда, са неотложни хуманитарни императиви", каза Грифитс.
Още: След опустошителното земетресение: Мианмар е изправен пред хуманитарна криза
Още: Ново силно земетресение удари Мианмар (ВИДЕО)