Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ООН: Над 120 000 души са разселени след преврата в Мианмар

29 май 2021, 19:30 часа • 2083 прочитания

В момента над 120 000 души са разселени в Мианмар на фона на нарастващия конфликт между мианмарските военни и етнически въоръжени групи, според доклад на ООН.

Особено се засилиха боевете в щатите Качин, Каин, северната част на Шан, Чин и Кая, което доведе до вътрешно разселване на общо 120 900 души от февруари, когато военните свалиха от власт избраното правителство и завзеха властта, се казва в доклада на ВКБООН.

Най-малко 85 900 души са разселени в югоизточната част на Мианмар, 15 000 в северната част на Шан и още 20 000 в щатите Качин и Чин, се казва в доклада.

Хиляди хора се нуждаят от хуманитарна помощ: „доставките, които спешно се изискват от засегнатото население, включват основни лекарства, аптечки, приюти, нехранителни стоки, храни и хигиенни и санитарни предмети“, се казва още.

Най-малко 75 души са изчезнали в Мианмар след преврата на 1 февруари, според местна група за наблюдение.

„Тези изчезвания са настъпили от началото на преврата ... [тъй като] военните ... постоянно извършват жестоки престъпления срещу цивилни, включително убийства и изтезания, и изчезващи мъртви тела“, заяви Асоциацията за подпомагане на политическите затворници (AAPP) в изявление, публикувано късно в петък.

„От 75 изчезнали, AAPP може да потвърди, че 23 са изчезнали, още 52 се смятат за изчезнали с точен статус, който трябва да бъде потвърден.“

Някои от лицата са изчезнали след набези в жилища и скривалища, докато други "сега са изчезнали, след като първоначално са били обявени за задържане" от силите на хунтата, гласи изявлението.

Групата заяви, че военната хунта „не е направила нищо, за да обясни изчезването на тези лица“ и „заплашва гражданското общество и потиска цивилните, които повдигат въпроса“.

Към момента военната хунта на Мианмар е убила 833 души от завземането на властта през февруари, като около 4350 в момента са задържани, съобщи AAPP.

Продемократични протести избухнаха в Мианмар, когато военните свалиха от власт избраното правителство на Аун Сан Су Чжи.

Протестиращите продължават да се противопоставят на хунтата въпреки репресиите срещу цивилни в цялата страна.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес