Над 1,19 млн. бежанци, 40% от които сирийци, ще се нуждаят от настаняване в други държави през 2017 г. Това се казва в доклад на Върховния комисарят на ООН за бежанците (ВКООН), предаде ТАСС.
„Независимо от увеличените квоти за пренастаняване в някои държави и увеличилите се предложения за прием по света, предполагаемият брой на нуждаещите се от пренастаняване хора ще превиши 1,19 млн.“, посочва ВКООН.
Най-голяма чат от тях представляват сирийците – 40%, следвани от суданци (11%), афганистанци (10%) и жители на Конго (9%).
Става дума за хора, които трябва да бъдат настанени в трета държава, защото „поради различни причини не могат да се върнат в родината си или не могат да се интегрират в приелата ги сега държава“.
Върховен комисар на ООН за правата на човека предупреди за увеличаващото се задържане на миграти в Европа, включително пътуващите сами деца, на фона на ширещата се антимигрантска реторика на континента, предаде AFP.
Върховен комисар на ООН за правата на човека Зейд Раад Зейд ал Хюсеин каза, че е изпратил свои служители да оценят райони по маршрута на основните миграционни пътища централната част на Средиземноморието и Балканите.
„Те са станали свидетели на обезпокоително увеличаване на задържането на мигранти в Европа, включително „горещите точки“ в Гърция и Италия“, каза той при откриването на втората годишна среща на Съвета по човешките права на ООН.
„Дори пътуващите сами деца редовно са затваряни в затворнически килии или центрове, обградени в бодлива тел“, каза той и настоя, че „задържането никога не е в интерес на детето“.
Ал Хюсеин призова ЕС да събере данни за задържанията на мигранти в страните-членки, предупреждавайки, че „данните ще са много шокиращи“. Той порица „ширещата се антимиграндска реторика, обхванала европейския континент нашир и надлъж“.
„Това насърчава климат на разделение, ксенофобия и дори, както в България, на насилствено саморазправа“, каза той.