Официален китайски документ показва, че членове на уйгурското малцинство в северозападната част на страната са били арестувани масово, без да са извършили престъпление, информира БГНЕС, позовавайки се на BBC.
Още: Вече са над 1000: Расте броят на жертвите в Мианмар (ВИДЕО)
Още: "Изравяме хора с голи ръце": Жертвите на труса в Мианмар може да са хиляди (ВИДЕО)
Става въпрос за общо 137 страници и от тях се разбира каква е съдбата на стотиците хиляди уйгури, които са затворени в лагери от властта в Пекин.
Документът показва ясно, че твърденията на Китай, че лагерите за уйгури са "училища" не отговарят на истината и хората в тях са държани зад решетките насила.
В документът пише за задържания по най-банални поводи. 38-годишна жена на име Хелджем е била арестувана, защото преди години носела забрадка. Други били задържани защото са подали молба за паспорт, което властите разчели като намерение да пътуват в чужбина, а това било сигнал за радикализация.
Още: Огромен пожар в една от най-известните атракции в Абу Даби (ВИДЕО)
Още: Израел удари Бейрут за първи път от 4 месеца, Макрон се намеси (ВИДЕО)
Документът съдържа лични данни и подробна информация за 3 000 членове на малцинството, което почти изцяло изповядва исляма. Докладвано е кога уйгирите се молят, как се обличат, с кого имат контакти и как се държат членовете на семействата им.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ердоган предлага домакинство на мирни преговори, Путин го подмамва за достъп до световните пазари
Още: На Ердоган не му стигна арестът на Имамоглу - адвокатът му също е задържан
Китай редовно отхвърля обвиненията, че извършва репресии срещу жителите на Синдзян - автономния регион, където е съсредоточено уйгурското малцинство. Пекин твърди, че се бори с тероризма и религиозния екстремизъм.
Журналистът Адриан Ценз, който говори китайски и анализира отблизо действията на китайските власти, казва, че документът е важен. "Това е забележително четиво, което доказва по най-категоричен начин досега, че Пекин активно преследва и наказва съвсем обичайни практики в ежедневния живот на тези малцинства", заяви Ценз.
От BBC уточняват, че техни журналисти са били през 2019 година на посещение в Синдзян - уйгурския автономен регион и написаното в документа съвпада с техните впечатления на терен.
Още: Отново арестувани журналисти на протестите в Истанбул
Още: Пхенян обяви за успешни изпитания на нов разузнавателен дрон с изкуствен интелект (СНИМКИ)