Тайванската медия United Daily News (UDN) твърди, че САЩ са оказвали натиск върху Тайван да разработва биологични оръжия. Изданието твърди, че от Вашингтон са настоявали за това пред Медицинския център за национална отбрана към тайванското военно министерство.
Още: Хеликоптер се вряза в болница в Турция, има жертви (ВИДЕО)
Още: Израелски удари в Газа, поразено е училище
Американският мозъчен тръст Институт за изучаване на войната (ISW), който всяка седмица изготвя анализ за ситуацията между Тайван и Китай, заявява, че твърденията на UDN са лъжа.
Експертите от САЩ обясняват, че медията е силно привързана към националистическата партия "Гоминдан" - най-старата в Азия, която действа в Китай и Тайван. Твърденията на UDN са в съответствие с неверните съобщения на управляващата Китай комунистическа партия, повтаряни през последните три години, относно биологични лаборатории на Щатите, действащи в други региони на света, пишат от ISW.
Отговорът на тайванските власти и на САЩ
Говорителят на тайванската президентска канцелария Лин Ючан заявява, че Тайпе няма и няма да има в бъдеще планове за разработване на биологични оръжия.
Още: Южна Корея изстреля трети шпионски сателит (ВИДЕО)
Още: Ново силно земетресение удари Вануату
Говорител на Държавния департамент на САЩ също заявява пред тайванската Централна информационна агенция, че материалът на UDN няма фактическа основа.
Подхранване на китайската пропаганда
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Новата власт в Сирия назначи министър на външните работи
Още: Десетки ранени при удар на хутите в близост до Тел Авив
Твърдението на тайванската медия вероятно ще подпомогне информационните операции на Китайската комунистическа партия (ККП), които целят да намалят доверието на тайванското население в САЩ като надежден партньор. Целта на статията на UDN е да навреди на позициите на Демократичната прогресивна партия на Тайван на президентските избори, като формацията се представи за безотговорна заради стремежа ѝ да разработва биологични оръжия съвместно със САЩ.
В случай че бъде избран бъдещ президент на "Гоминдан" - т.е. на националистическата партия, това може да създаде лост за ККП да принуди Тайван да се откаже от сътрудничеството със САЩ в областта на сигурността. Китайската комунистическа партия е в добра позиция, защото не е открито свързана с публикацията и не рискува да получи ответен удар за статията.
Китай затяга контрола
ISW пише още, че Китайската комунистическа партия вероятно ще съчетае човешки и технологични методи за наблюдение при прилагането на закона за борба със шпионажа. Той влезе в сила на 1 юли и разширява определението за шпионаж до всеки елемент, свързан с интересите на националната сигурност, без да има ясно определение на този термин.
Още: Ердоган: Време да изкореним ИД и кюрдските бойци в Сирия
Още: Двама турски журналисти загинаха в Северна Сирия
Припомня се, че такива методи са били използвани и в предишни случаи, в които се е целял контрол над населението - например пандемията COVID-19.
Администрацията за киберпространството на Китай поднови прилагането на цифровата държавна цензура, като през изминалата седмица предприе мерки срещу съдържание, публикувано онлайн от отделни автономни потребители, а не чрез традиционните държавни медии.
Пекин с остър тон срещу НАТО - каква е целта?
Друг важен акцент е, че Китайската комунистическа партия е изразила съгласие с руското виждане за НАТО като подстрекател в делата на други региони. Така Пекин дава знак, че се противопоставя на по-голямото участие на Алианса в Източна Азия.
В комюникето от срещата на върха на НАТО във Вилнюс се осъждат "заявените амбиции и принудителни политики" на Китайската народна република, която "се стреми да подкопае основания на правила международен ред" чрез решения като стратегическото партньорство с Русия. Говорителят на китайското външно министерство Ван Уенбин разкритикува комюникето и призова НАТО да спре да "очерня Китай". Китайските държавни медии също така подкрепиха формулировката на руския външен министър Сергей Лавров за НАТО като подбудител на нестабилността в европейския и азиатско-тихоокеанския регион.
Разгласяването на този наратив представя Китай като жертва на агресия, за да се отклони вниманието от дестабилизиращата китайска военна дейност в региона, пише ISW. С това се цели нормализирането на ежедневните нарушения на въздушните сили на Народноосвободителната армия в идентификационната зона на въздушната отбрана на Тайван през последните три години.
ОЩЕ: САЩ: Имаме желание за продуктивни отношения с Китай, засилваме диалога помежду си