Обсъжда се разполагането на миротворци в Нагорни Карабах. Това заяви арменският външен министър Зограб Мнацаканян след преговорите му във Вашингтон с държавния секретар на САЩ Майк Помпео, който води отделно преговори и с азербайджанския външен министър.
Още: Израелският министър на финансите подаде оставка
Още: Изверги: Строшиха гръбнака и крайниците на украински модел (СНИМКИ)
„Миротворците са онзи въпрос, по който трябва да консолидираме нашите усилия, да премахнем рисковете, които пречат за трайното прекратяване на огъня… Това е един от важните моменти в нашата дискусия", изтъкна Мнацаканян в словото си пред Атлантическия съвет във Вашингтон.
Азерският президент Илхам Алиев заяви, че не отхвърля разполагането на наблюдатели и миротворци в Карабах, но Баку ще предяви свои условия. Той добави също, че Минската група на ОССЕ ще излезе с предложения за състава, сроковете и броя на наблюдателите и миротворците в Карабах.
Междувременно, военните действия в района не спират.
Още: Седмица национален траур: Жертвите на земетресението в Мианмар вече са над 2000 (ВИДЕО)
Още: Ето от къде се вдъхновяват индийските сериали: Любов, заплахи за разчленяване и бой с метла (ВИДЕО)
Градовете Степанакерт и Мартуни в Нагорни Карабах са подложени на артилерийски обстрел, съобщиха руски медии, цитирани от БГНЕС. Столицата Степанакерт се обстрелва с ракети от позиции, които е заела армията на Азербайджан. Вечерта в петък са били чути над 10 взрива.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Катаргейт" в Израел: Помощник на Нетаняху, пуснал секретни файлове, е задържан със свой колега
Още: Иран постави ракети в бойна готовност след думи на Тръмп
Азербайджан е готов веднага да спре бойните действия при условие, че арменската страна прекрати огъня, заяви президентът Илхам Алиев в интервю за вестник Le Figaro.
„Готови сме да спрем действия още днес. Вече казвах това в хода на преговорите в Москва на 10 октомври. За да се постигне това, достатъчно ще е Армения да прекрати огъня. Именно след това ще дойде времето на дипломатите", каза Алиев.
„Необходимо е арменската страна да се съгласи с базовите принципи, определени от Франция, Русия и САЩ, с които ние самите се съгласихме, - продължи той. - Именно след това ние ще се върнем на масата за преговори. Аз лично в продължение на 17 години преговарях с Армения, с двама арменски президенти, по време на срещите в Москва, Париж и Вашингтон", напомни той.
Още: Жена християнка и човек от сектата на Асад влязоха в новото правителство на Сирия
Още: Хиляди сгради са с поражения: Разказ на българин за кошмара след труса в Мианмар
„Въпреки това ние постигахме малък успех. Но когато господин Пашинян дойде на власт през 2018 година, той унищожи мирния процес... Но аз смятам, че сега е дошло времето за политическо решение... Арменците обаче не трябва да имат възможността да ни го налагат, защото статуквото и предишната линия на съприкосновение вече не съществуват. На терена е създадена нова ситуация и Армения следва да отчита това”, подчерта Алиев.