Пакистанският мегаполис Лахор е лидер в списъка с градове с най-мръсния въздух в света. Това става ясно от съобщение в швейцарската онлайн платформа за мониторинг на качеството на въздуха IQAir.
Според портала концентрацията на прахови частици PM2,5 във въздуха на Лахор в момента е 38,6 пъти по-висока от годишните стандарти на Световната здравна организация (СЗО). Според официалния индекс за качество на въздуха (AQI) Лахор има най-високата оценка на замърсяването на въздуха от международните регулаторни органи - 397.
Второ място в списъка с най-замърсените градове в света заема монголската столица Улан Батор, индийският град Калкута е на трето място, Ню Делхи – на четвърто. На пето място се намира още един пакистански град – Карачи.
Според индекса за качеството на въздуха AQI ниво на концентрацията на замърсяванията над 301 се смята за опасно за здравето.
Качеството на въздуха се оценява по съдържанието в него на суспендирани частици с диаметър, по-малък от 10 микрометра (PM10) и частици с диаметър, по-малък от 2,5 микрометра (PM2.5). Първите включват прах, цветен прашец и плесен, а вторите - продукти на горене и органични частици. Суспендираните частици представляват сериозна заплаха за човешкото здраве, тъй като могат да проникнат дълбоко в белите дробове и да се отложат там.
В България с днешна дата най-мръсен е въздухът във Видин, Русе и Бургас.