Новозеландското правителство предприе нов нестандартен ход, изготвяйки национален бюджет, чиито разходи се диктуват от това, което най-добре насърчава „благосъстоянието“ на гражданите, разказва New York Times.
Още: Хеликоптер се вряза в болница в Турция, има жертви (ВИДЕО)
Още: Израелски удари в Газа, поразено е училище
Кабинетът на Джасинда Ардърн пренебрегва традиционни цели като производителността и икономическия растеж и вместо това се фокусира върху обществени и културни връзки и справедливост в благосъстоянието на поколенията.
"Този бюджет е събитие, което променя нещата", казва Ричард Лайърд, професор в London School of Economics, който е експерт по удовлетвореността на живота сред населението.
Нова Зеландия не е единствената държава, която започва да преосмисля дали точните икономически измервания като брутния вътрешен продукт са най-добрият показател за успеха на една нация. Но според Лайърд "няма друга голяма страна, която изрично да е приела благосъстоянието като своя цел".
Още: Южна Корея изстреля трети шпионски сателит (ВИДЕО)
Още: Ново силно земетресение удари Вануату
Властите обещават жилища за бездомните, а над 200 млн. долара от бюджета са насочени към укрепване на услугите за жертви на домашно и сексуално насилие. Това е "най-голямата единична инвестиция някога" от новозеландско правителство по въпроса, каза Ардерн по време на събитие, представящо инициативата, и ще се справи с един от "най-тревожните, най-срамните" проблеми на страната.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Новата власт в Сирия назначи министър на външните работи
Още: Десетки ранени при удар на хутите в близост до Тел Авив
Всички нови разходи трябва да преследват един от петте приоритета на правителството: подобряване на психичното здраве, намаляване на бедността сред децата, справяне с неравенствата, пред които са изправени местните хора от маорски произход, процъфтяване в цифровата епоха и преминаване към нисковъглеродна устойчива икономика.
За да бъдат изпълнени, мерките изискват съвместни усилия от всички министри, които ще трябва да си помагат, вместо да се борят за по-голям бюджет за собственото си ведомство.
Опозицията смята хода за популистки, твърдейки, че властите на тихоокеанския остров винаги са се опитвали да подобрят живота на хората чрез публичните разходи.
Още: Ердоган: Време да изкореним ИД и кюрдските бойци в Сирия
Още: Двама турски журналисти загинаха в Северна Сирия
"Новозеландците няма да извлекат полза от правителство, което игнорира забавящата се икономика и вместо това се фокусира върху брандирането. През следващите години сме изправени пред значителни икономически рискове, но това правителство се фокусира върху маркетингова кампания", казва в изявление депутатът от опозиционната Национална партия Ейми Адамс.
Докато страната наистина може да бъде изправена пред някои икономически удари, новозеландците са сред най-доволните хора на планетата, според Световния доклад за щастието, изготвен от ООН. Проучването нарежда Нова Зеландия на осмо място в класацията от 2018 г. на най-щастливите страни в света след скандинавските нации, Швейцария и Холандия.
Обещанието на Ардърн да забрани полуавтоматичните оръжия само няколко дни след терористичните атаки в Крайстчърч бе приет много положително, но в действителност нейното правителство не е радикално прогресивно, каза професорът по икономика в Университета Виктория в Уелингтън Артър Гримс, който е бивш председател на централната банка на страната.
Извън бюджета партията на Ардърн е пропуснала възможността да вземе мерки, които биха могли да намалят значително икономическите и социални различия, като налагането на данък върху печалбата на капитала или реформа на социалната система, от които са се възползвали не толкова нуждаещи се като възрастни хора и студенти.
Премиерът осигури редица прогресивни победи, забранявайки найлоновите торби, укрепвайки борбата с климатичните промени и въвеждайки платен отпуск за жертвите на домашно насилие. Но след по-малко от две години на власт, тя е критикувана, че понякога се осланя повече на крехки обещания за „по-добра“ държавна политика, вместо на конкретни предложения.
"Сигурен съм, че те ще направят нещо смислено в този бюджет, но биха могли да направят повече", казва Гримс.