Китай никога не е изпитвал такъв недостиг на дъжд, както през 2022 година - поне откакто от 61 години отчита количествата дъжд в страната. Жегата и сушата в страната са огромни - с температури от 45 градуса по Целзий в Южен Китай.
Още: Израелският министър на финансите подаде оставка
Още: Изверги: Строшиха гръбнака и крайниците на украински модел (СНИМКИ)
Ситуацията е толкова тежка, че според известната китайска медия Global Times китайското министерство на селското стопанство обяви проект с употреба на химикали, с който да събира облаци за дъжд. Доколко това работи е все още много спорно от научна гледна точка, но подходът не е новаторски и има дори разновидности - в ОАЕ се използват дронове с електрически заряди, които летят на ниска височина и буквално "зареждат" молекулите във въздуха, за да предизвикат гръмотевична буря. Чрез химичния метод се цели кондензация на облаците или образуване на ледени ядра, които променят микрофизичните процеси в облачната маса. Китайската държавна телевизия вече разпространи кадри за западните медии от провинция Хубей, която заедно със Съчуан е най-засегната от сушата, на които се вижда как се изстрелват ракети с химикали за предизвикване на дъжд.
Освен това, китайските власти обявиха, че ще използват химически агенти, с които ще пръскат земеделски култури, за да намалят изпарението на вода.
Още: Седмица национален траур: Жертвите на земетресението в Мианмар вече са над 2000 (ВИДЕО)
Още: Ето от къде се вдъхновяват индийските сериали: Любов, заплахи за разчленяване и бой с метла (ВИДЕО)
Според китайското земеделско министерство, следващите 10 дни ще са от критична важност за спасяване на реколтата от земеделски култури, най-вече ориз и соя. Именно сегашната реколта представлява 75% от годишната реколта в Китай. Вече има отчетени много сериозни загуби, вече в размер на хиляди акри.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Катаргейт" в Израел: Помощник на Нетаняху, пуснал секретни файлове, е задържан със свой колега
Още: Иран постави ракети в бойна готовност след думи на Тръмп
Отделно, в Съчуан 819 000 души са заплашени от липса на питейна вода. Там фабриките за производство на соларни панели спряха работа, защото нямат електричество. 80% от тока в Съчуан се произвежда от ВЕЦ. Все още не е ясно дали едноседмичната пауза ще се удължи и след 28 август. В тази провинция търговските центрове и бизнес офисите имат разпореждане да ограничат ползването на ток.
И докато сушата претопява Южен Китай, в северозападната част наводнение уби поне 25 души, съобщава китайската държавна агенция "Синхуа". 1500 души пък останаха без домове заради природното бедствие.
Еврокомисията: Сушата в Европа е най-тежката от поне 500 години насам
Още: Жена християнка и човек от сектата на Асад влязоха в новото правителство на Сирия
Още: Хиляди сгради са с поражения: Разказ на българин за кошмара след труса в Мианмар