Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

НЕ на търговията с органи

26 ноември 2013, 09:19 часа • 65070 прочитания

Бедността принуждава много хора по света да продават органите си. Други пък стават жертва на жестоки престъпници, които отнемат органите им принудително. Съветът на Европа иска да сложи край на тези престъпления.

Списъкът на ужасите е дълъг: в Бангладеш бедните селяни продават бъбреците си на цени между 1400 и 1900 евро; в Китай белите дробове, сърцата и бъбреците на екзекутираните мъже и жени попадат директно в операционните зали; в Синайската пустиня африканските бежанци редовно стават жертви на жестоки търговци на органи; нелегални експлантации се извършват и на Балканите.

Официални данни за размерите на този вид престъпления няма. Сигурно е обаче, че през последните години незаконната търговия с органи се е увеличила многократно. "Търсенето на органи за трансплантация е много по-високо от предлагането", казва австрийският юрист Манфред Новак. Той е убеден, че търговията с органи е част от организираната престъпност.

Съветът на Европа е твърдо решен да ограничи максимално тази престъпна практика - с предложената от него конвенция за борба срещу търговията с органи, която в петък бе одобрена от постоянната комисия на парламентарната асамблея във Виена. Сега конвенцията предстои да бъде одобрена и от министерския комитет. Документът би могъл да влезе в сила още през следващата година.

Проектът предвижда санкции за онези търговци и хирурзи, които отнемат човешки органи принудително или срещу пари с цел търговия. Край трябва да бъде сложен и на т.нар. трансплантационен туризъм. Правителствата на европейските държави обаче ще решават самостоятелно как да постъпват с хората, които продават органите, тъй като са бедни и имат неотложна нужда от пари.

Правилата на конвенцията обаче няма да влязат автоматично в сила - всяка от подписалите документа страна ще трябва съответно да нагоди законодателството си, а докато това се случи, може да мине много време.

В името на човешкото достойнство

Засега никой не би могъл да прогнозира дали конвенцията действително ще успее да ограничи търговията с органи. Според юриста Манфред Новак обаче сигналът, който тя излъчва, е от голямо значение. "Тук става дума за достойнството на хората и за защитата на правата на най-бедните, тъй като най-вече те са тези, които продават органите си", казва той.

В някои страни по света търговията с органи не представлява престъпление. "В Иран например тази практика е законна", посочва Новак. В Китай търговията с човешки органи също не се преследва от закона. Тамошното правителство дори потвърждава, че на множество екзекутирани са им били отнети органите, като след това са били предоставени за трансплантация. Често обаче има индикации за това, че органите са не само от осъдени престъпници, но и от избити членове на забранената секта "Фалун Гонг". "За това обаче няма доказателства", признава юристът Новак.

В началото на ноември един китайски правителствен представител заяви, че от 2014 нататък страната му няма да експлантира органи на екзекутирани лица. Правозащитникът Венцел Михалски от "Хюмън Райтс Уоч" обаче е убеден, че порочната практика трудно ще бъде преустановена, тъй като в Китай мнозина печелят от този тип търговия. Впрочем Китай също би могъл да подпише конвенцията на Съвета на Европа, ако има желание - тя е открита не само за европейските държави, а за всички страни по света.

Източник: Дойче веле

Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес