Насилието срещу деца в Сирия е достигнало до безпрецедентни размери през изминалата 2016 г., предупреждават от агенцията на ООН за децата. Според данните на УНИЦЕФ през 2016 г. броят на децата, които са били убити, осакатени или наети като бойци на въоръжени групировки, е достигнал до рекордни размери.
Още: Дипломат № 1 на Иран плаши с всеобхватна война
Още: На 1 февруари: Израел ще освободи 183 палестински затворници
„Размерите на страданието са безпрецедентни. Милиони деца в Сирия са нападани ежедневно, техният живот се е преобърнал с краката нагоре“, заяви Геерт Капеларе, регионален директор на организацията. „Всяко едно дете е изплашено до края на живота си с ужасяващи последствия за неговото здраве, добруване и бъдеще“, каза той от централата на УНИЦЕФ в сирийския град Хомс, цитиран от БГНЕС.
Според данни на организацията по насилствен път през миналата година живота си са загубили 652 деца, което представлява увеличение с 20% от 2015 г. Сред тях над 250 деца са убити във или около учебно заведение.
Най-малко 850 деца са били наети да се сражават за въоръжени групировки, включително и като екзекутори и атентатори самоубийци. Това представлява почти двойно увеличение в сравнение с 2015 г.
Още: Феноменално: Откриха бебе в коремчето на неродено дете
Още: Временният президент на Сирия обещава да преследва престъпниците, проляли сирийска кръв (ВИДЕО)
От началото на сирийския конфликт през 2011 г. над 310 000 души са загинали, а други милиони са били принудени да напуснат домовете си. Според УНИЦЕФ в момента над 2,3 млн. сирийски деца живеят като бежанци в Турция, Ливан, Йордания, Египет и Ирак. Други 280 000 пък са принудени да живеят под обсада в различни градове на територията на Сирия, без достъп до храна или лекарства.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Подготовка за ядрена война: Китай гради подземен комплекс, 10 пъти по-голям от Пентагона? (СНИМКИ)
Още: "Хамас" обяви имената на следващите заложници, които ще бъдат освободени
Военното положение в страната и тежките условия за живот водят и до това все повече семейства, както в Сирия, така и в бежанските лагери в съседните държави, да омъжват децата си в ранна възраст или да ги принуждават да работят, предупреждават от УНИЦЕФ.