Наблюдателите на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа отказаха да окачествят вчерашните избори в Турция като напълно честни и свободни. Припомняме, че настоящият президент Реджеп Таийп Ердоган спечели балотажа срещу основния си опонент Кемал Кълъчдароглу.
Още: Израелският министър на финансите подаде оставка
Още: Изверги: Строшиха гръбнака и крайниците на украински модел (СНИМКИ)
В своя отчет ОССЕ потвърждава, че самата организация е била в съответствие с демократичните правила. Въпреки това в предизборната кампания са използвани дискриминиращи опонентите твърдения. Става въпрос за материали в държавните медии и ограничаване на свободата на словото.
„Притесненията, посочени по време на първия тур относно липсата на еднакви условия и наличието на несправедливи условия за кампанията, не бяха премахнати и действащият президент продължи да се възползва от неоправдано предимство“, коментира ръководителят на делегацията на Парламентарната асамблея на ОССЕ Фарах Карими.
Какво да очакваме от преизбрания Реджеп Ердоган?
Още: Седмица национален траур: Жертвите на земетресението в Мианмар вече са над 2000 (ВИДЕО)
Още: Ето от къде се вдъхновяват индийските сериали: Любов, заплахи за разчленяване и бой с метла (ВИДЕО)
Ръководителят на делегацията на ПАСЕ Франк Швабе пък заяви, че „вторият тур се е състоял в атмосфера, която в много отношения не допринася за създаването на условия за провеждането на демократични избори“. Той обаче отбеляза, че е определен „ясен победител“. Според наблюдателите пристрастното отразяване на изборите в местните медии и ограниченията върху свободата на словото са създали условия за неравнопоставеност.
#OSCE observers refused to call yesterday's elections in #Turkey fair and free. pic.twitter.com/3f1wtMIdQo
Още: "Катаргейт" в Израел: Помощник на Нетаняху, пуснал секретни файлове, е задържан със свой колега
Още: Иран постави ракети в бойна готовност след думи на Тръмп
— NEXTA (@nexta_tv) May 29, 2023
Вторият тур от президентските избори в Турция бе наблюдаван от 232 представители от 31 страни, включително 181 експерти от Службата за демократични институции и права на човека на ОССЕ, 31 от ПА на ОССЕ и 20 от Парламентарната асамблея на Съвета на Европа.
Още: Жена християнка и човек от сектата на Асад влязоха в новото правителство на Сирия
Още: Хиляди сгради са с поражения: Разказ на българин за кошмара след труса в Мианмар