Националният музей на Дамаск отново е открит за посетители благодарение на създаването на зони за деескалация на напрежението в района край сирийската столица Източна Гута и съблюдаването на примирието, предаде Интерфакс.
Още: САЩ изпратиха тежки бомби на Израел
Още: Тайван засече 24 китайски самолета
„В двора на музея летяха снаряди. Спасявахме експонатите, крихме ги. Страхувахме се от пожар, но всичко се размина. В момента е спокойно. Само на четири км. от тук се намираха въоръжени групировки, но сега и те са за примирие“, заяви заместник-директорът на музея Джеха Обукаха.
Той добави, че заради войната музеят е бил затворен в течение на няколко години, поради страх от обстрели или от терористи, които преструващи се на посетители да откраднат историческите ценности и експонати.
Според служителите на музея от момента, в който в Сирия започва войната в столичния музей са започнали да извозват експонати от други градове на страната – Идлиб, Алепо, Дейр ез Зор, Палмира, но част от артефактите са похитени от терористите, които ги продават на черния пазар за стотици хиляди долари, отбелязва още "Фокус".
Още: Трус с магнитуд 4,8 в Източна Турция
Още: Австралия наложи забрана за покупки на жилищни имоти от чужденци
Управителят на националния музей в Дамаск Халдон Ессаед заяви, че се чака подходящ момент, за да може да се открие за мирните жители мащабно изложение на спасените от различните градове исторически ценности.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Южна Корея дава безвъзмездна помощ от 20 млн. долара на Украйна
Още: Четирима от пуснатите палестински затворници са в болница