Служители на ядрения надзор на ООН ще посетят Иран през следващите дни, с цел да разрешат "неяснотите" във връзка с твърденията за тайни дейности, заяви Техеран, предава АФП.
Още: Истинска касапница: Десетки убити при нападение срещу туристи в Индия
Още: Докато спи: Мъж закла жена си, сънувал, че му изневерява
Базираната във Виена Международна агенция за атомна енергия (МААЕ) от месеци призовава Иран да обясни наличието на ядрен материал в три недекларирани обекта.
Въпросът осуетява усилията за съживяване на ядреното споразумение с Иран от 2015 г., което е на системи, откакто Съединените щати едностранно се оттеглиха от него през 2018 г. при тогавашния президент Доналд Тръмп.
"Служители на Агенцията ще посетят Техеран през следващите дни", заяви пред репортери в Техеран Мохамед Еслами, ръководител на Организацията за атомна енергия на Иран.
Още: Мир в Газа за 7 години? Посредниците с нов план за Израел и "Хамас"
Още: Турция глоби няколко известни марки за обувки заради неточност на етикета
"Взаимодействието ни с агенцията продължава и се надяваме, че можем да постигнем ефективен напредък с агенцията, за да разрешим пречките и неяснотите и да направим стъпка напред", добави той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Китай тества неядрена водородна бомба (СНИМКА)
Още: След кратко затишие Израел удари Газа: 25 загинали, включително деца
Делегация на МААЕ планираше да посети Техеран миналия месец, но посещението не се състоя, след като управителният съвет на агенцията изрази съжаление за липсата на сътрудничество от страна на Иран за предоставяне на "технически достоверни" отговори.
В резултат на това агенцията заяви, че не е в състояние да гарантира автентичността и целостта на иранската ядрена програма.
В петък Еслами заяви, че следите от обогатен уран, открити в Иран, са внесени в страната от чужбина.
Още: В светлината на дълга: Южна Корея с примиренческа позиция в търговската война със САЩ
Още: Ад в Австралия: Гигантски вълни отнеха човешки животи (ВИДЕО)
Споразумението от 2015 г. облекчи санкциите на Иран в замяна на ограничения върху ядрената му програма, за да се гарантира, че Техеран не може да разработи ядрено оръжие - нещо, което той винаги е отричал, че иска да направи.