Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

МААЕ: Нащрек сме за сделката с подводниците

14 март 2023, 14:33 часа • 1069 прочитания

Ядреният надзорен орган на ООН обяви, че трябва да се увери, че пактът между САЩ, Австралия и Великобритания за подводници с ядрени двигатели няма да доведе до "рискове от разпространение на ядрено оръжие".

Още: Путин за Сирия: Всички в региона имат интерес нашите военни бази да останат

Още: Новата власт в Сирия със знак, че ще попари амбициите на САЩ - Турция е доволна (ВИДЕО)

В понеделник Австралия обяви, че ще закупи до пет американски атомни подводници, след което ще построи нов модел с американска и британска технология в рамките на амбициозен план за увеличаване на западните сили в Азиатско-тихоокеанския регион срещу засилващия се Китай.

Президентът на САЩ Джо Байдън подчерта, че Австралия, която се присъедини преди 18 месеца към съюза с Вашингтон и Лондон, известен като АУКУС, няма да се сдобие с ядрени оръжия.

ОЩЕ: Британският премиер заминава за Калифорния за среща с Джо Байдън, ще договарят ядрени подводници за Австралия  

Още: Израел подпали най-важното пристанище на хутите и за първи път удари столицата на Йемен (ВИДЕО)

Още: Фидан към Тръмп: Падането на Асад не е превземане на Сирия от страна на Турция

"В крайна сметка агенцията трябва да гарантира, че от този проект няма да произтекат никакви рискове, свързани с разпространението на оръжия", заяви ръководителят на Международната агенция за атомна енергия Рафаел Гроси.

Великобритания и Съединените щати, които са държави, притежаващи ядрено оръжие, трябва да докладват на МААЕ за "международни трансфери на ядрени материали" към държави, които не притежават ядрено оръжие, като Австралия, се казва в съобщението за пресата.

Австралия, от своя страна, ще трябва да сключи "споразумение" с надзорния орган на ООН, за да има право да използва ядрени материали "като например ядрени двигатели за подводници", подчерта Гроси.

ОЩЕ: Бившият австралийски премиер: Австралия умишлено измами Франция за ядрените подводници

Още: Русия е готова за пълно изтегляне от Сирия, Турция заплашва да нахлуе през границата (САТЕЛИТНИ СНИМКИ)

Още: Сваленият южнокорейски президент отказа да се яви на разпит

"Този процес е свързан със сложни правни и технически въпроси", заяви Гроси, като същевременно обеща да направи проверката "по безпристрастен начин" и при пълна прозрачност.

Тъй като обсъжданията със страните от АУКУС продължават, Гроси планира да представи доклад по темата на следващото заседание на Съвета на управителите на МААЕ през юни.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес