Ядреният надзорен орган на ООН обяви, че трябва да се увери, че пактът между САЩ, Австралия и Великобритания за подводници с ядрени двигатели няма да доведе до "рискове от разпространение на ядрено оръжие".
В понеделник Австралия обяви, че ще закупи до пет американски атомни подводници, след което ще построи нов модел с американска и британска технология в рамките на амбициозен план за увеличаване на западните сили в Азиатско-тихоокеанския регион срещу засилващия се Китай.
Президентът на САЩ Джо Байдън подчерта, че Австралия, която се присъедини преди 18 месеца към съюза с Вашингтон и Лондон, известен като АУКУС, няма да се сдобие с ядрени оръжия.
"В крайна сметка агенцията трябва да гарантира, че от този проект няма да произтекат никакви рискове, свързани с разпространението на оръжия", заяви ръководителят на Международната агенция за атомна енергия Рафаел Гроси.
Великобритания и Съединените щати, които са държави, притежаващи ядрено оръжие, трябва да докладват на МААЕ за "международни трансфери на ядрени материали" към държави, които не притежават ядрено оръжие, като Австралия, се казва в съобщението за пресата.
Австралия, от своя страна, ще трябва да сключи "споразумение" с надзорния орган на ООН, за да има право да използва ядрени материали "като например ядрени двигатели за подводници", подчерта Гроси.
ОЩЕ: Бившият австралийски премиер: Австралия умишлено измами Франция за ядрените подводници
"Този процес е свързан със сложни правни и технически въпроси", заяви Гроси, като същевременно обеща да направи проверката "по безпристрастен начин" и при пълна прозрачност.
Тъй като обсъжданията със страните от АУКУС продължават, Гроси планира да представи доклад по темата на следващото заседание на Съвета на управителите на МААЕ през юни.