Иран значително е увеличил запасите си от обогатен уран през последните месеци, развивайки ускорено ядрената си програма, макар че отрича да се стреми да придобие атомна бомба. Това сочи доклад на Международната агенция за атомна енергия, цитиран от Франс прес.
Агенцията на ООН обаче отбелязва „напредък" в сътрудничеството и реши да затвори темата за наличието на ядрен материал на един от трите недекларирани обекта, въпрос, който отдавна трови отношенията между МААЕ и Техеран.
Иран ограничи силно сътрудничеството си с агенцията и миналата година изключи камерите за наблюдение на фона на влошените отношения между Техеран и западните сили. В същото време Ислямската република продължи да се отказва от ангажиментите, поети съгласно международното споразумение от 2015 г., след като Доналд Тръмп реши през 2018 г. да изтегли САЩ от него.
Иранските запаси от обогатен уран вече надвишават разрешения праг повече от 23 пъти: те възлизаха на 4 744,5 кг към 13 май (спрямо 3 760,8 кг през октомври), сочи докладът, представен на държавите членки няколко дни преди заседанието на Управителния съвет на МААЕ.
Иран все още обогатява уран до високи нива, далеч от прага от 3,67 процента, определена от споразумението от 2015 г. Техеран разполага с 470,9 кг уран, обогатен до 20 процента (спрямо с 434,7 кг по-рано) и с 114,1 кг уран, обогатен до 60 процента (спрямо 87,5 кг по-рано), предаде БТА.
По отношение на обекта Мариван, в Южен Иран, МААЕ казва, че е получила "правдоподобни обяснения" от Техеран. Международната организация "няма допълнителни въпроси" по тази тема и "смята въпроса за уреден на този етап". МААЕ обаче се придържа към предишните си оценки по темата, според които Иран е планирал през 2003 г. да съхранява там ядрени материали за ядрени опити.