Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лагард призова арабските държави да свият разходите си

10 февруари 2018, 13:41 часа • 1386 | прочитания

Директорът на МВФ Кристин Лагард призова арабските страни да намалят заплатите и субсидиите, за да ограничат разходите, да постигнат устойчив растеж и да създадат работни места.

Още: Новият конфликт и ролята на САЩ и Китай: Задава ли се война между Индия и Пакистан?

Още: "Заразата 9 май плъзва": И индийският министър на отбраната изглежда няма да ходи на Червения площад

Говорейки по време на еднодневния арабски финансов форум в Дубай, Лагард приветства "обещаващите" реформи, приети от някои арабски държави, въпреки че са необходими много повече, за да се преодолеят трудните икономически и социални проблеми, предаде AFP.

Ниските цени на петрола удрят по финансите на арабските износители на петрол, докато вносителите се борят с нарастващия дълг, безработицата, конфликтите, тероризма и притока на бежанци, посочи изпълнителният директор на Международния валутен фонд.

Почти всички арабски страни са отчели бюджетни дефицити през последните няколко години, а арабските икономики са нараснали едва с 1,9% през миналата година, което е половината от световния темп, според Арабския валутен фонд, който е част от организацията на събитието заедно с МВФ.

Още: Идеологът на Путин и обидил жестоко България руски депутат със забрана да стъпват в Казахстан

Още: Нов трус разлюля Истанбул

И все пак арабските публични разходи остават много високи, особено в богатите на петрол държави от Персийския залив, където правителствените разходи надхвърлят 55% от БВП, каза Лагард.

Тя добави още, че много арабски правителства са предприели стъпки за ограничаване на разходите, но мерките често са били временни.

Още: Сингапур гласува на парламентарни избори

Още: Силни ветрове, прашни бури и проливни дъждове: Времето взе жертви (ВИДЕО)

Реформите, засягащи публичните разходи, трябва да се съсредоточат върху намаляването на скъпите субсидии и заплащането на обществените заплати, като същевременно повишават ефективността в области като здравеопазването, образованието и публичните инвестиции, каза тя.

„Наистина няма извинение за продължаващото използване на енергийни субсидии”, каза Лагард.

„Те са изключително скъпи - средно 4,5% от БВП сред износителите на петрол и 3% от БВП сред вносителите”.

Още: Русия се съюзява с талибаните

Още: Свлачище унищожи най-малко 20 къщи

Всичките шест члена на Съвета за сътрудничество в Персийския залив и много други арабски държави са намалили енергийните субсидии през последните години, но тяхната цена е все още висока.

Председателят на АМФ Абдулрахман Ал-Хамид заяви, че стойността на арабските енергийни субсидии е спаднала от 117 млрд. долара през 2015 г. на 98 млрд. долара през последната година, позовавайки се на проучване на неговата организация.

Лагард предупреди, че са необходими по-висок растеж и строги реформи за създаване на работни места за младите.

„Младежката безработица е най-високата в света - средно 25% и над 30% в девет страни”, сподели тя. „Освен това повече от 27 милиона млади хора ще се присъединят към групата на работещите през следващите 5 години”.

Хамид коментира, че арабските икономики трябва да бележат ръст от 5-6 процента годишно, за да създадат необходимите работни места, като добави, че половината от населението на Арабския свят, около 400 милиона, е под 25-годишна възраст.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес