Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лагард призова арабските държави да свият разходите си

10 февруари 2018, 13:41 часа • 1331 прочитания

Директорът на МВФ Кристин Лагард призова арабските страни да намалят заплатите и субсидиите, за да ограничат разходите, да постигнат устойчив растеж и да създадат работни места.

Говорейки по време на еднодневния арабски финансов форум в Дубай, Лагард приветства "обещаващите" реформи, приети от някои арабски държави, въпреки че са необходими много повече, за да се преодолеят трудните икономически и социални проблеми, предаде AFP.

Ниските цени на петрола удрят по финансите на арабските износители на петрол, докато вносителите се борят с нарастващия дълг, безработицата, конфликтите, тероризма и притока на бежанци, посочи изпълнителният директор на Международния валутен фонд.

Почти всички арабски страни са отчели бюджетни дефицити през последните няколко години, а арабските икономики са нараснали едва с 1,9% през миналата година, което е половината от световния темп, според Арабския валутен фонд, който е част от организацията на събитието заедно с МВФ.

И все пак арабските публични разходи остават много високи, особено в богатите на петрол държави от Персийския залив, където правителствените разходи надхвърлят 55% от БВП, каза Лагард.

Тя добави още, че много арабски правителства са предприели стъпки за ограничаване на разходите, но мерките често са били временни.

Реформите, засягащи публичните разходи, трябва да се съсредоточат върху намаляването на скъпите субсидии и заплащането на обществените заплати, като същевременно повишават ефективността в области като здравеопазването, образованието и публичните инвестиции, каза тя.

„Наистина няма извинение за продължаващото използване на енергийни субсидии”, каза Лагард.

„Те са изключително скъпи - средно 4,5% от БВП сред износителите на петрол и 3% от БВП сред вносителите”.

Всичките шест члена на Съвета за сътрудничество в Персийския залив и много други арабски държави са намалили енергийните субсидии през последните години, но тяхната цена е все още висока.

Председателят на АМФ Абдулрахман Ал-Хамид заяви, че стойността на арабските енергийни субсидии е спаднала от 117 млрд. долара през 2015 г. на 98 млрд. долара през последната година, позовавайки се на проучване на неговата организация.

Лагард предупреди, че са необходими по-висок растеж и строги реформи за създаване на работни места за младите.

„Младежката безработица е най-високата в света - средно 25% и над 30% в девет страни”, сподели тя. „Освен това повече от 27 милиона млади хора ще се присъединят към групата на работещите през следващите 5 години”.

Хамид коментира, че арабските икономики трябва да бележат ръст от 5-6 процента годишно, за да създадат необходимите работни места, като добави, че половината от населението на Арабския свят, около 400 милиона, е под 25-годишна възраст.

Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес