Производството на храни в северозападна Сирия е намаляло значително поради продължаващия конфликт в страната и изменението на климата, предупреди ООН във вторник.
Марк Кътс, регионален хуманитарен координатор на ООН за кризата в Сирия, написа в Туитър, че екстремното време е довело до спад в производството на храни в северозападна Сирия.
„При 2,8 милиона разселени хора, в района има много повече хора, които да се хранят“, каза той.
„Хуманитарните организации помагат на земеделските производители, но са необходими спешни действия за справяне с извънредното положение в климата“, добави Кътс.
Зеиф Ел Дин Бакро, фермер, цитиран от ООН, казва: „Липсата на подпочвени води се дължи на повишаване на температурите, което води до голям недостиг. „Преди копаехме кладенци до 19 метра, но сега трябва да изкопаем 50 метра, а някои фермери и така не намират вода.“
„Изменението на климата се влошава. Миналата зима видяхме по -малко дъжд, отколкото сме виждали преди, в сравнение с предишните години “, каза Бакро.
През юли 2021 г. почти 50% от сирийските семейства заявиха, че ядат недостатъчно количество храна, съобщи Световната програма на ООН за храните (WFP).
След почти 10-годишен конфликт, при който загинаха около 400 000 души и бе разселена половината от населението на страната, икономиката на Сирия беше силно засегната от войната, както и от широко разпространената корупция, западните санкции и тежката икономическа и финансова криза в съседен Ливан.
Местната валута се срина през последните месеци, което затрудни много сирийци да купуват храна, а разпространението на COVID-19 в разрушената от войната страна влоши положението.
Семействата са принудени да предприемат отчаяни мерки: от намаляване на храненията и намаляване на порциите до продажба на активи и затъване в дългове.
Според ООН приблизително 12,4 милиона сирийци нямат сигуронст за прехраната си, което представлява близо 60% от населението, които не знаят какво ще ядат утре, каза той и добави, че това е увеличение от 4,5 милиона души само за една година.