Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Колониалното минало ли е виновно?

19 януари 2015, 09:18 часа • 31181 прочитания

В какво точно се крие общото и различното в проявленията на ислямския екстремизъм - от Югоизточна Азия до Ирак, от Сирия до Нигерия и от "Ислямска държава" до "Боко Харам"? Отговорът на този въпрос може да ви изненада.

Ислямизмът често се основава на някаква форма на съпротива срещу потисничество, преследване или власт. Важна роля играе и колониалното минало на страните, в които днес се практикува фундаментален ислямизъм. Тази теза прозвуча на обсъждане в университета в Майнц за настъплението на на джихадизма в ислямския свят. По този повод "Дойчландфунк" разговаря с проф. Гюнтер Майер - ръководител на Центъра за изследване на арабския свят към университета в Майнц.

ДЛФ: По какво си приличат тези всъщност толкова различни страни? И имат ли те някакви общи корени?

Гюнтер Майер: Можем да твърдим това, доколкото ислямският екстремизъм, ислямизмът, има своите корени в Корана и неговото тълкуване. Именно дословното тълкуване на Корана е общата база за различните ислямистки групи, когато те казват, че следват истинския ислям такъв, какъвто той е описан буквално в Корана. А всички останали, които не споделят това мнение, са неверници - също и в случаите, когато става въпрос за мюсюлмани. Точно срещу това трябва да се борим.

Йемен - провалената държава

ДЛФ: Защо обаче в някои страни това мислене намира по-благодатна почва за развитие, отколкото в други? В кои страни и по какви причини?

ГМ: Причините са най-различни. В повечето случаи ислямизмът се проявява като форма на съпротива срещу потисничество, преследване или някакви властови амбиции, например на християнски общностни групи или като цяло на Запада. Колониалното минало тук играе много важна роля. Днес такава роля се приписва на САЩ и НАТО и ислямските общности се чувстват длъжни да се борят срещу подобни проявления на влияние.

ДЛФ: Как се обяснява това, че една държава като Йемен е в състояние да изпълнява ролята на нещо като централна база за ислямските екстремисти?

ГМ: Йемен е олицетворение на това, което разбираме под провалена държава. В нея е налице вакуум на властта и тотална абдикация на държавата от нейните функции. Йемен е част от организацията "Ал Кайда на Арабския полуостров". Ако погледнем към други райони, в които липсва държавност, отново ще установим, че в тях Ал Кайда също е много силна, например Северозападен Афганистан. Но и Либия след свалянето на Муамар Кадафи върви по пътя на провалената държава или вече се е превърнала в такава. Ислямистките идеи намират бързо разпространение. В този смисъл пред вратите на Европа дебне опасност, която застрашава целия западен свят и разполага със собствени тренировъчни лагери за терористи. "Ислямска държава" вече провъзгласи своя собствена провинция в този нестабилен регион.

Ролята на Саудитска Арабия

ДЛФ: И преди знаехме, че Пакистан и Нигерия предлагат добра почва за развитие на тероризма. Но как да си обясним това, че терористите успяха да извършат такова злодейство и в сърцето на Европа - в Париж?

ГМ: Франция има най-голямата мюсюлманската общност в Европа. Няма точна статистика, но оценките са, че в страната живеят някъде около 6 - 7 милиона мюсюлмани - основно от бившите френски колонии или такива, които са родени във Франция, - вече от второ и дори трето поколение френски мюсюлмани. Важен фактор за радикализирането на френските мюсюлмани бе това, че Франция отвори широко вратите за уахабитския и салафисткия ислям от Саудитска Арабия. Известно е, че Саудитска Арабия в момента се опитва да разшири влиянието си във всички сунитски райони, включително в диаспората. Саудитска Арабия щедро финансира разпространението на ортодоксален, догматичен ислям във Франция и това доведе дотам, че в страната не само бяха построени много нови джамии и възникнаха много мюсюлмански училища с пари, получавани от имамите директно от Саудитска Арабия, но и под влиянието на Саудитска Арабия във Франция се наложи салафисткото тълкуване на исляма. А това е сериозна заплаха за страната.

Източник: Дойче веле

Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес