Настаняването в Южна Корея на американската система за противоракетна отбрана (THAAD) може да провокира ядрена война между големите сили, заяви представител на Комитета за мир на Северна Корея пред официалния държавен вестник "Родон Синмун".
В допълнение, официалният представител посочва, че разполагането на такава система "ще бъде акт на предателство от страна на властите в Сеул, които ще позволят на Вашингтон да създадат военна база, насочена към постигане на световно господство“. По неговите думи, правителството на Южна Корея "има противоречив и колеблив подход към решаването на този проблем", пише БГНЕС.
Комитетът предупреждава, че всички онези, които допринасят за поставянето на противоракетна отбрана на САЩ в съседната страна, могат да очакват "най-тежкото наказание."
Отбранителната система THAAD е предназначена да прихваща балистични ракети в последния етап в похода към целта. Тя има за цел да осигури защитата на САЩ и съюзническите войски, както и градове и важни обекти от балистични ракети с малък и среден обхват.
Ново ракетно изпитание
Междувременно КНДР извърши поредното изпитание на ракета. Ракетата е от типа "Скъд", като в най-високата си точка от траекторията е достигнала едва 100 километра. Това съобщи в Токио Томоми Инада, която е министър на отбраната на Япония, предаде БГНЕС.
Полетът е бил стандартен, не е имало нищо необичайно, според Инада.
Най-вероятно това е била проверка на техническите характеристики, някакви учения или форма на протест срещу международния натиск върху Северна Корея", отбеляза японският министър. Според данни на военното министерство на Южна Корея ракетата е прелетяла около 450 километра.
Притежаваните от Северна Корея ракети от различни модификации под приетото на Запад общо условно име "Скъд" са модернизирани варианти на съветската ракета Р-17, разработени в края на 50-те години на миналия век и приети на въоръжение в съветската армия през 1962 година. Според западните експерти образци от тази система са получени от КНДР от страна от Близкия изток.
На 14 май КНДР проведе изпитание на ракета от нов тип, която се издигна под голям ъгъл на височина над 2 хиляди километра, което говори за голяма дължина на полета. Оценките са за 4 - 4,5 хиляди километра. След това изстрелване Съветът за сигурност на ООН (СС на ООН) с единодушно решение, подкрепено и от Китай, инструктрира комисията си по санкциите да удвои усилията по прилагането на мерките срещу КНДР, приети миналата година. Съветът също така се съгласи „да предприеме по-нататъшни мерки, включително и санкции“, които да принудят Северна Корея да прекрати "своето изключително дестабилизиращо поведение"