Джао Лицзян, дързък и откровен дипломат, който е пример за "вълк воин" на Пекин, насочен срещу Запада, вече няма да бъде говорител на външното министерство, става ясно от уебсайта на китайското правителство в понеделник, цитиран от АФП.
Още: След грешката: "Хамас" обявиха, че са предали тялото на Шири Бибас на Червения кръст
Още: В Газа: Израел затвори главния пропускателен пункт за доставки на помощи
Джао зае поста говорител на външното министерство през 2020 г., след като влезе в заглавията на вестниците с противоречиви туитове като пратеник в Пакистан.
Той стана печално известен като част от армията китайски дипломати, известни като "вълци воини", предлагащи по-яростна защита на ръководената от комунистите страна в платформи за социални медии като Twitter, който е блокиран в Китай.
Джао популяризира теории на конспирацията, включително и тази, че американските военни може да са докарали Ковид-19 в Китай.
Още: "Хамас" съобщи имената на още шестима заложници, които ще освободи в събота
Още: Нетаняху се закани на "Хамас": Ще си платят, че не са предали тялото на Шири Бибас
Той предизвика също така възмущение в Канбера, когато публикува илюстрация на австралийски войник, който държи окървавен нож на гърлото на дете, което предизвика осъждане от страна на министър-председателя на Австралия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Израел обвини "Хамас", че е върнало друго тяло на заложник
Още: След взривовете в автобуси: Израел нареди на военните да засилят операциите в Западния бряг
Според правителствения уебсайт Джао ще заеме поста заместник-генерален директор на Департамента по гранични и океански въпроси в Пекин, който ръководи въпросите, свързани с границите на Китай.
Нарастването на влиянието му се случва в момент, когато Пекин е начело на по-агресивен дипломатически курс под ръководството на президента Си Дзинпин, най-могъщия китайски управник от десетилетия насам.
Този подход не показва признаци на забавяне с назначаването миналия месец на посланика на на Китай в САЩ Цин Ган - топ дипломат, известен с твърдите си изказвания срещу Запада, за нов външен министър.
Още: Взривиха три автобуса в предградието на Тел Авив Бат Ям (ВИДЕА)
Още: ООН нарече "отвратително" режисираното връщане на телата на израелски заложници (ВИДЕО)