Американското разузнаване определя като „потенциална заплаха“ възможността Китай да нападне Тайван през следващите години. САЩ започва да обръща все по-особено внимание върху острова, който от над 7 десетилетия е обявил автономност, но Пекин го счита за своя територия.
Още: Хеликоптер се вряза в болница в Турция, има жертви (ВИДЕО)
Още: Израелски удари в Газа, поразено е училище
Притесненията на Вашингтон се усилват предвид пълномащабната инвазия в Украйна на Владимир Путин – един от съюзниците на китайския президент Си Дзинпин.
Разузнаването на САЩ твърди, че Китай прави активни опити да изгради армия, способна да завземе контрол над Тайван, дори да знае, че Щатите оказват подкрепа за правителството на острова. Заплахата за Тайпе от днес до 2030 г. е „остра“, каза ръководителката на американското разузнаване Аврил Хейнс по време на изслушване в Сената на 10 май.
„Нашата гледна точка показва, че Китай работи усилено, за да се постави в ефективна позиция, от която войските им да са способни да завземат Тайван, преодолявайки наша намеса“, добави тя, но отказа да даде допълнителни детайли „от кухнята“.
Още: Южна Корея изстреля трети шпионски сателит (ВИДЕО)
Още: Ново силно земетресение удари Вануату
Тайван е частично призната страна, намираща се на югоизток от Китай. Територията преминава от контрола на Япония към Китай след края на Втората световна война, после обявява независимост през 1950, но Пекин не я признава. Още от края на Китайската гражданска война от 1949 местните власти обявиха суверенитет за Тайван, когато националистическото правителство избяга на острова, а на континента на власт се настаниха комунистите на Мао Дзъдун.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Новата власт в Сирия назначи министър на външните работи
Още: Десетки ранени при удар на хутите в близост до Тел Авив
Китай настоява, че нито една от останалите нации не може да осъществява дипломатически връзки с Тайван, докато има такива и с Пекин. Поради тази причина Тайпе има само няколко официални връзки с други държави, а САЩ е най-важният съюзник на страната.
В събота директорът на ЦРУ Бил Бърнс заяви, че конфликтът на Русия в Украйна е повлиял на изчисленията на Китай, когато става въпрос за опита за поемане на контрола над Тайван. "Очевидно китайското ръководство се опитва да разгледа внимателно уроците, които трябва да извлече от Украйна, за собствените си амбиции в Тайван", каза Бърнс. "Нито за миг не смятам, че това е намалило решимостта на президента Си Дзинпин с течение на времето да придобие контрол над Тайван, но мисля, че войната е нещо, което влияе на изчисленията им за това как и кога ще го направят".
Аврил Хейнс и Скот Бериър – директорът на отбранителното разузнаване, предупреждават, че Вашингтон все още не знае какви изводи ще си извади Си Дзинпин от войната на Русия в Украйна, предвид мащабните доставки на оръжие от страна на Запада към нападнатата страна. Двамата отбелязват още, че Пекин би предпочел да избегне военен конфликт в Тайван, ако това е възможно.
Още: Ердоган: Време да изкореним ИД и кюрдските бойци в Сирия
Още: Двама турски журналисти загинаха в Северна Сирия
„Вярвам, че Китай по-скоро няма да го стори със сила“, каза Бериър, цитиран от CNN. „Смятам, че ще го направят с мирни средства и в по-продължителен период от време“.
Той загадъчно изтъкна, че Тайпе „учи някои интересни уроци от конфликта в Украйна“, които могат да му помогнат в защитата срещу Китай. „В това число влизат уроците колко е важно лидерството, колко са ключови тактиките на малките военни единици, колко важно е ефективното учение с правилните оръжия и на какво са способни тези военни системи, ако са управлявани от правилните хора“.
Думите му дойдоха в момент, в който „Ню Йорк Таймс“ писа, че администрацията на Джо Байдън „тихо“ пресира тайванското правителство да поръча американски оръжия, които биха помогнали на малката армия на острова да отблъсне морска инвазия от страна на Китай. Американски официални лица в момента правят оценка на способностите на армията на Тайпе, за да установят дали тя може да устои на евентуално нападение по подобие на Украйна срещу Русия. Това съобщават за изданието настоящи и бивши официални лица от САЩ и Тайван.
В същото време Китай обгради острова с военни самолети и кораби и започна провеждане на по-интензивни военни учения. Индийският ТВ-канал WION предостави на зрителите си кадри, на които се виждат хеликоптери и кораби на Народната освободителна армия на Китай, концентрирала се на югозапад и на югоизток от Тайван. Според цитираната информация, в ученията участват всички клонове на армията, която е увеличила броя на бойните самолети в Южнокитайско и Източнокитайско море.
Въпреки че армията на Пекин е провеждала учения в района и преди, сега тя тренира тактики за „обединяване (б.а. – на острова към Китай) чрез сила“. Те включват неутрализиране на тайванските сили чрез стратегическо прекъсване на пътищата за външна интервенция, съобщават WION и канадският National Post.
Повечето от ученията може би представляват предупреждение, което да държи нащрек съюзниците на Тайпе, но настоящата война в Украйна кара много хора да предвидят същото в Източна Азия. Анализаторът Бони Глейзър от Германския фонд Маршал, базиран в САЩ, казва пред „Ню Йорк Таймс“: „Това е аларма за събуждане, която в Пентагона трябва да чуят и да действат сериозно по отношение на Тайван“.
Президентът на Тайван Цай Инуън се опитва да ориентира армията на страната към асиметрична война и предприе действия за закупуване на голям брой мобилни, смъртоносни оръжия, които са трудни за таргетиране и противодействие. Редица представители на отбраната в Тайпе обаче не са съгласни, а против този метод са и американските им съюзници. Според тях някои от системите, които Тайван е поискал да поръча – като хеликоптера MH-60R Seahawk – не могат да бъдат приложени във война срещу китайската армия. САЩ заявяват, че ще отказват всякакви такива поръчки и предупреждават американските заводи да не ги изпълняват.
Последната голяма доставка на Вашингтон беше през 2019, когато Държавният департамент одобри продажба на оръжие за Тайпе на стойност 2,2 милиарда долара, включително 108 танка M1A2 Abrams.
Законът за отношенията с Тайван от 1979 г. задължава правителството на САЩ да предоставя на Тайпе оборудване с отбранителен характер. Оттогава насам всяка администрация поддържа политика на "стратегическа двусмисленост" по въпроса за военната намеса - т.е. не казва изрично дали американската армия ще защитава Тайван, ако Китай го нападне.
Междувременно напрежението между Вашингтон и Пекин беше възобновено, след като на 5 май Държавният департамент промени текст в сайта си, в който пишеше, че САЩ не подкрепя пълната независимост на Тайван. Изтрито бе изречение, което гласеше: „САЩ признава правителството на Народна Република Китай за единственото законно правителство на Китай, признавайки китайската позиция, че има само един Китай и Тайван е част от Китай“.
Външното министерство в Пекин реагира няколко дни по-късно и обвини Щатите в „политическа манипулация“.