Очаква се Китай да не участва в предстоящата през уикенда среща на върха на мирната формула за Украйна в Малта, съобщи Bloomberg.
Още: Ден на траур в Турция след пожара в хотел в ски курорт
Отсъствието на Пекин от преговорите бележи неуспех в опитите да се спечели международна подкрепа за формулата за мир на президента Володимир Зеленски и да се отклони Пекин от Москва.
Зеленски представи за първи път мирната формула от 10 точки през ноември 2022 г. на срещата на върха на Г-20. Подкрепен от много западни съюзници, планът призовава за възстановяване на териториалната цялост на Украйна, пълно изтегляне на руските войски от Украйна и съдебно преследване на отговорните за военни престъпления. България също подкрепя формулата.
Припомнете си какви са 10-те точки в мирната формула на Зеленски тук.
Още: Земетресение разлюля Турция
Още: Нападение в Тел Авив с нож, има ранени (ВИДЕО)
Кои държави ще присъстват?
Срещата, която ще се проведе на 28 и 29 октомври, ще събере представители на 55 държави, за да обсъдят прилагането на траен мир в Украйна, но не в ущърб на Киев. Сред страните, които ще пратят свои официални представители, са държавите от Групата на седемте (Г-7), Южна Африка, Индия, Катар и Турция. Очаква се Чили и Бразилия също да се включат, но виртуално, пише Bloomberg.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Операцията на Израел в Западния бряг: Гутереш призова за „максимална сдържаност“
Още: Надежда за Путин да си прибере остатъците от оръжието от Тартус. Тръмп натисна срещу палестинците
Снимка: Getty Images
Още: Мир между Украйна и Русия: Какви са перспективите?
Още: Началникът на генщаба на Израел пое отговорност за 7 октомври и подаде оставка
Защо Китай няма да повтори участието си?
Срещата на върха в Малта следва поредица от международни събития, свързани с мирната формула, организирани в различни държави. През юни имаше среща в Дания, а през август - в Джеда, Саудитска Арабия. Тогава Китай прати своя делегация, а украинският външен министър Дмитро Кулеба нарече този ход "историческа победа".
Въпреки това посещението на руския диктатор Владимир Путин в Пекин през октомври показа, че връзките между Русия и Китай остават силни. Русия разчита до голяма степен на икономическа подкрепа от Китай за финансиране на войната в Украйна поради изолиращия ефект на западните санкции.
Още: Русия вече е в разнобой и с Китай, и с БРИКС: Говори Милен Керемедчиев (ВИДЕО)