Китай отдаде почит на покойния Хенри Кисинджър като "стар приятел", изиграл основна роля за установяването на връзки между Пекин и Вашингтон, предаде АФП.
Още: След грешката: "Хамас" обявиха, че са предали тялото на Шири Бибас на Червения кръст
Още: В Газа: Израел затвори главния пропускателен пункт за доставки на помощи
100-годишният дипломат остави смесено наследство в международен план, смятан от мнозина за необвинен военен престъпник заради ролята му в конфликтите в Югоизточна Азия и свалянето на демократично избрани правителства. Но в Китай той е "стар приятел на китайския народ" - заради участието му в установяването на връзки през 70-те години на миналия век и подпомагането на извеждането на страната от изолация след ерата на Мао Дзе Дун.
Още: Путин за Кисинджър: Оставам с най-светли спомени от него. Медведев: Вярно служи на страната си
Китайската почит към Кисинджър
"Това е огромна загуба както за нашите страни, така и за света", каза китайският посланик в САЩ Сие Фън в публикация в социалната медийна платформа X. "Историята ще запомни какво е допринесъл столетникът за китайско-американските отношения и той винаги ще остане жив в сърцата на китайския народ като най-ценен стар приятел", добави той.
Още: "Хамас" съобщи имената на още шестима заложници, които ще освободи в събота
Още: Нетаняху се закани на "Хамас": Ще си платят, че не са предали тялото на Шири Бибас
За последно Кисинджър посети Китай през юли, когато проведе разговори с президента Си Дзинпин, припомня БГНЕС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Израел обвини "Хамас", че е върнало друго тяло на заложник
Още: След взривовете в автобуси: Израел нареди на военните да засилят операциите в Западния бряг
В дълъг некролог в четвъртък държавната телевизия на Пекин CCTV приветства неговия "исторически принос за отварянето на вратата към отношенията между САЩ и Китай". Кисинджър, се казва в него, е "важен свидетел на установяването на дипломатически отношения между Китай и Съединените щати и развитието на отношенията между двете страни". Като съветник по националната сигурност на тогавашния президент на САЩ Ричард Никсън, Кисинджър тайно лети до Пекин през 1971 г. с мисия да установи отношения с комунистически Китай. Пътуването постави началото на забележително посещение на Никсън, който се стремеше както да прекърши Студената война, така и да привлече помощ за прекратяване на войната във Виетнам. Това беше първата голяма крачка за издигането на Китай и превръщането му в производствена мощ и втората по големина икономика в света.
Кисинджър: САЩ и Китай да ограничат новото ядрено оръжие - изкуствения интелект