Китай наложи санкции на висши държавни служители на САЩ, сред които и сенаторите от републикаците Марко Рубио и Тед Крус.
Ограниченията са до голяма степен символичен акт на отмъщение спрямо американското законодателство, целящо да накаже Пекин за отношението му към етническите малцинства в региона на Синдзян, пише Bloomberg.
"Санкциите" срещу четиримата служители влизат в сила в понеделник, обяви говорителят на китайското външно министерство Хуа Чунинг.
Основната цел на неуточнените ограничения са Рубио и Крус, които са високопоставени критици на Китай. Останалите санкционирани са Сам Браунбек, конгресменът Крис Смит, както и Конгресно-изпълнителната комисия по въпросите, свързани с Китай.
Действията на Пекин идват 3 дни след като САЩ санкционираха висш член на управляващата комунистическа партия в Китай и трима други служители заради предполагаеми нарушения на правата на човека в Синдзян.
Китайските власти многократно обещаха да отвърнат на действията на САЩ в подкрепа на жителите на Синдзян, Хонконг и Тайван, обвинявайки Вашингтон в намеса във вътрешните работи на Китай.
Санкционираните лица включват партийният секретар, отговарящ за Синдзян – Чен Куангу, който е част от 25-членното Политбюро на Китай, както и Жу Хайлун, партиен секретар на Политическия и правен комитет на Синдзян, както и настоящите и бивши директори на Бюрото за обществена сигурност в Синдзян.
Както ходовете на САЩ, така и реакцията на Китай са до голяма степен символични, тъй като и двете групи служители вероятно нямат голяма финансова или юридическа връзка с отсрещната страна.
Американските власти санкционират китайските държавни служители по закона Магнитски. Висши служители на администрацията настояваха за санкциите от месеци, но бяха възпрепятствани от президента Доналд Тръмп, който се притесни, че това ще усложни подготвяната търговска сделка между САЩ и Китай.