Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Китай кани наблюдатели от ЕС, за да видят какво е положението с уйгурите

15 септември 2020, 14:04 часа • 2290 прочитания

Наблюдатели от ЕС могат да посещават Синдзян, за да "разберат наистина" ситуацията в северозападния регион, в който Пекин е обвиняван, че извършва широко разпространени нарушения на правата срещу уйгурското население, заяви Китай, съобщава АФП, цитирана от БГНЕС.

Правозащитните организации казват, че над милион уйгури изнемогват в лагери за политическо превъзпитание, докато кампания за насилствена асимилация е насочена към учени, религиозни лидери и активисти от предимно мюсюлмански малцинствени групи.

Международният натиск е отправен към управляващата комунистическа партия на Китай заради действията й в богатия на ресурси регион, а в понеделник Европейският съюз притисна Китай да пусне независими наблюдатели на Брюксел в Синдзян. По този начин Евросъюзът обвързва правата на човека с бъдещите търговски и инвестиционни сделки с Пекин.

В отговор говорител на външното министерство заяви, че Евросъюзът е "добре дошъл" да посети района, "за да разбере истински ситуацията и да не разчита на слухове".

"ЕС изрази желанието си да посети Синдзян, Китай вече се е съгласил и е готов да се договори", каза Уан Уънбин пред репортери.

Китай отхвърли предишните призиви за предоставяне на свободен достъп до Синдзян и говорителят не потвърди, че на наблюдателите от ЕС ще бъде разрешено да пътуват свободно в региона.

Пекин описва своите лагери в Синдзян като центрове за професионално обучение, където се дава образование, за да се извади населението от бедността и да се отстрани ислямският радикализъм.

Китай твърди, че критиките по отношение на Синцзян са политически мотивирани и се основават на лъжи за това какво се случва в огромните съоръжения, които е построил.

През декември Китай покани футболиста на Арсенал Месут Йозил да посети Синдзян и да се убеди сам в ситуацията, след като той осъди отношението към уйгурите и критикува мюсюлманските държави, че не взимат отношение по предполагаемите злоупотреби.

В понеделник американските митници заявиха, че ще забранят на китайски продукти, включително памук, облекла и продукти за коса, от Синдзян заради опасенията, че са произведени с принудителен труд.

Във вторник Китай обяви американския ход като „тормоз“ и отхвърли обвиненията в принудителен труд като „пълна измислица“.

Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес