Провал - това е обобщението в една дума на срещата на върха на Азиатско-Тихоокеанското икономическо сътрудничество (АПЕК), което дава едно от най-популярните руски издания в лицето на "Взгляд". И като основна причина за това се посочва явният знак - срещата не завърши с обща декларация на участниците за пръв път от 1993 година насам.
Още: САЩ съсипаха с ракети пристанище в Йемен, изтеглят много войници от Сирия (ВИДЕО)
Още: Прочут екстрасенс с ужасяваща прогноза за 2025 г.: Намесени са Китай и Русия
Заключението е едно - "отварянето на Китай към света" и глобализацията в американски стил се превърнаха в бойно поле за Вашингтон и Пекин.
"Целият свят е загрижен!" - така министър-председателят на Папуа-Нова Гвинея Питър О'Нийл коментира срещата. Папуа-Нова Гвинея беше домакин на събитието за първи път.
Повече от две дузини държавни и правителствени ръководители ще се завърнат у дома разочаровани по вина на две големи сили - Съединените щати и Китай. Обаче, би било трудно да се очаква друго, защото форумът се превърна в една от сферите на сблъсъците в "търговската война" между Вашингтон и Пекин. По време на срещата на високо равнище представителите на Съединените щати и Китай се оплакаха един от друг за "нелоялна търговска политика" помежду си, пише Агенция "Фокус".
Още: Китай отговори на Зеленски и каза снабдява ли Русия с оръжия
Още: По време на война: Русия наказа свой генерал
Представители от Пекин припомниха как администрацията на Тръмп наложи допълнителни тарифи от 250 милиарда долара за китайски стоки. Американската делегация припомни китайския отговор. И както отбелязват американски издания, ръководителите на двете делегации - китайският президент Си Дзинпин и американският вицепрезидент Майк Пенс - размениха атаки, доказвайки, че именно тяхната страна има най-голям интерес в региона, където е концентрирана 60% от световната икономика. Пенс, макар и не толкова, колкото Тръмп наскоро, атакува геополитическите стремежи на Китай и засипа с критики китайския проект "Един пояс, един път" (който, между другото, неотдавна похвали Владимир Путин).
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: “Народът отстоява волята си“: Огромен митинг в Истанбул (ВИДЕО)
Още: Израелски войници върнаха у дома куче, отвлечено от "Хамас" преди 550 дни (СНИМКИ)
Словесният дуел между Пенс и Си беше внимателно наблюдаван от високопоставени представители на двадесет и една държави: руският премиер Дмитрий Медведев, както и президентите и премиерите на Виетнам, Южна Корея, Япония, Мексико, Чили, Филипините, делегати от Хонконг и Тайван, като по-продуктивни се оказаха срещите в кулоарите.
Резултатът от китайско-американските разправии е неприятен, но предсказуем. Първо, източници заявяваха, че на срещата на върха има трудности при договарянето и приемането на заключително съвместно изявление. По-късно стана ясно, че такова въобще няма да има. Лидерите на Австралия и Канада се опитаха да "подсладят горчивата хапка". "Направихме много по-голям напредък, отколкото очаквахме," увери журналистите австралийският министър-председател Скот Морисън. "Не мисля, че голямата изненада е, че имаме различна визия за ситуацията", добави канадският му колега Джъстин Трюдо.
Но неангажираните наблюдатели стигнаха до извода: Вашингтон и Пекин демонстрираха такава "различна визия", че по-нататъшното съществуване на формата АПЕК (който се появи през 1989 г. в края на Студената война и в резултат на китайската икономическа реформа) губи значението си. "Всичко се свежда до взаимна непримиримост между Съединените щати и Китай", заяви австралийският експерт Рори Меткалф в разговор с медиите.
Още: Заради Газа: Първа в света страна обяви извънредни мерки срещу Израел
Още: Хиляди войници, милиони снаряди: Без помощта на Северна Корея, Русия нямаше да издържи досега