Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Китай държи "на каишка" Северна Корея. Ким Чен Ун ползва Путин, за да освободи агресията

01 ноември 2024, 17:00 часа • 6487 прочитания

Последиците от дългосрочното сближаване между Русия и Северна Корея се простират далеч отвъд бойното поле в Украйна и ще имат дългосрочно въздействие върху стабилността на Корейския полуостров и Азиатско-тихоокеанския регион.

Северна Корея се учи на съвременна война

Войната в Украйна ще промени характера на всички бъдещи конфликти и Пхенян очевидно е определил този факт като жизненоважна възможност за обучение на своите сили. Севернокорейската армия не е влизала в конвенционални бойни действия от 1953 г. насам (войната в Корея, която не завършва с мирен договор) и разбира, че доктрината ѝ не съответства с реалностите на съвременната война, особено срещу сложен противник като Южна Корея.

Още: Северна Корея застава зад Русия "до победата" (ВИДЕО)

Северна Корея вероятно се надява, че силите ѝ, изпратени в Русия и на украинския фронт, ще имат възможност да усъвършенстват офанзивата си, да изпробват оръжейните си системи срещу противник от западен тип, да придобият опит в командването и контрола и да се научат как да управляват дронове и системи за електронна война на съвременното бойно поле. Пхенян се надява, че всички умения, които неговите войски усвоят по време на войната в Украйна, ще му дадат офанзивно предимство в бъдещи конфликти, включително на Корейския полуостров, анализира американският мозъчен тръст Институт за изучаване на войната (ISW).

Действителната способност на севернокорейските сили да усвояват научените уроци на бойното поле зависи изцяло от начина, по който руското командване използва техния личен състав. Ако Москва ги прати напред като „пушечно месо“, както прави с много наемници от азиатски страни, то загубите на севернокорейските войски ще подкопаят всички поуки, които Пхенян се надява да извлече.

Още: Северна Корея и Иран стават все по-обвързани с Русия - нови примери

Снимка: Kremlin.ru

Сложните отношения Китай - Северна Корея: икономика и ядрена програма

Възможно е Северна Корея да използва нарастващото си сближаване с Русия, за да намали зависимостта си от Китай - целта тук е да се намали влиянието на Пекин върху режима на Ким Чен Ун, смятат американските експерти. Това, от своя страна, вероятно ще намали стабилността на Корейския полуостров и ще застраши по-широкия Азиатско-тихоокеански регион, тъй като Китай сега използва влиянието си, за да ограничи агресията на Северна Корея.

Още: Защита на Тайван по украински модел: Как да се приложат срещу Китай уроците от войната?

Китайската народна република (КНР) е най-важният партньор на Северна Корея. Тежко санкционираната и обедняла севернокорейска икономика е изключително зависима от търговията с Китай, на която се падат повече от 90% от общия внос и износ на Северна Корея. КНР е най-големият източник на хранителни помощи за Пхенян, въпреки че няма точни данни, и един от малкото източници на суров петрол. Пекин е и основният гарант за сигурността на Северна Корея след Корейската война (1950-1953 г.), когато китайски комунистически „доброволци“ се намесват в ключов етап, за да помогнат на севернокорейския режим да избегне унищожение и да изтласкат силите на ООН обратно към 38-ия паралел.

Северна Корея остава единственият договорен съюзник на КНР, свързан с договор за взаимна отбрана от 1961 г., който те подновяват през 2021 г.

Китай има интерес да поддържа стабилна севернокорейска държава като буфер между своята територия и неприятелски военни сили - например 28 500-те американски войници, разположени в Южна Корея.

Още: Китай е "загрижен" за напрежението на Корейския полуостров

Отношенията между Пекин и Пхенян обаче са изпълнени с недоверие и режимът на Ким често се е сблъсквал с усилията на Китай да ограничи поведението му. КНР е домакин на Шестстранните преговори от 2003 до 2009 г. с цел спиране на севернокорейската ядрена програма. Пекин многократно гласува в подкрепа на санкциите на ООН срещу Северна Корея до 2022 г., въпреки че международни разследвания установиха, че също така е помогнал на съседката си да избегне тези наказателни мерки.

Китай отказва да подкрепи Северна Корея по време на изблици на междукорейско насилие, инициирани от Северна Корея - например размяната на огън през 2010 г., при която загинаха хора и от двете страни. Ядреното разпалване на Северна Корея през 2017 г. разкрива границите на съюза - в редакционни статии в полуофициалния китайски държавен вестник Global Times се казва, че Пекин не трябва да се намесва с военна сила, ако Северна Корея първа нападне САЩ, и дори може да позволи на американската армия да бомбардира севернокорейски ядрени съоръжения. Друга редакционна статия и различни китайски учени открито твърдят, че Северна Корея е нарушила договора от 1961 г. и е застрашила сигурността на Китай, като е извършила ядрена операция, без да се консултира с КНР. Севернокорейските държавни медии реагират с рядка публична критика на „неискреността и предателството“ на Китай, обвинявайки Пекин, че „танцува по свирката на САЩ“ (примери вижте в библиографията на ISW).

През 2023 г. постоянният представител на Китай в ООН Джан Дзюн потвърждава, че Пекин е „ангажиран с денуклеаризацията на Корейския полуостров, мира и стабилността на полуострова и политическото уреждане на въпроса чрез диалог". Руският външен министър Сергей Лавров се опитва да се възползва от това напрежение между КНР и Северна Корея, като през септември 2024 г. заяви, че денуклеаризацията на Северна Корея е „затворен въпрос“, защото Москва разбирала, че Пхенян разглежда ядрените оръжия като основа на своята отбрана.

Снимка: Getty Images

Още: САЩ оказват натиск върху Китай да се намеси между Русия и Северна Корея

По време на ожесточения китайско-съветски разрив от 60-те до 80-те години на ХХ в. севернокорейският лидер Ким Ир-сен настройва КНР и Съветския съюз един срещу друг, за да си осигури икономическа и военна помощ от двете страни, като същевременно избягва зависимост от която и да е от тях. Въпреки че днес китайско-руските отношения са по-сърдечни, изграждането на силно партньорство с Русия в областта на търговията и отбраната може да помогне на Пхенян да ерозира почти монополното влияние на Пекин върху Северна Корея и да даде възможност на Ким Чен Ун да се противопостави по-добре на исканията на Китай. Освен това международните санкции и изолацията на Русия след нахлуването ѝ в Украйна я направиха по-малко склонна да се съобразява със западните санкции срещу други държави.

От друга страна обаче, Китай разчита в голяма степен на търговията със САЩ и Европа и внимава да не нарушава грубо водените от Запада режими на санкции, включително тези срещу Русия. Пхенян може да се надява, че Русия би предоставила помощ, която Китай няма да му даде, включително военни технологии и дори помощ за ядрената програма. А целта на Москва, използвайки севернокорейци на фронта в Украйна, е ясна - да не се стига до вътрешна мобилизация.

Още: Как Северна Корея може да скара Русия и Китай

Война между Пхенян и Сеул: кой има полза?

Китай използва влиянието си върху Северна Корея предимно за ограничаване на севернокорейската агресия и разработването на ядрени оръжия. Желанието на Пекин да осигури оцеляването на севернокорейския режим мотивира не само ангажимента му към двустранния съюз, но и усилията му да предпази „малкия си брат“ от провокиране на война. За разлика от китайците, Русия има много по-малък интерес да осигури стабилност на Корейския полуостров и може би дори желае да използва агресивна Северна Корея, за да заплаши САЩ и да привлече вниманието на Запада. Подкрепяна от руснаците Северна Корея може да се почувства по-уверена в способността си да издържи на недоволството на Пекин и по този начин да се осмели да увеличи ракетните си изпитания и агресията си спрямо Южна Корея.

Още: Сделката Путин-Ким: Помагаш за Курск, аз помагам за война с Южна Корея

Подписаното наскоро споразумение за партньорство на Северна Корея с Русия може да помогне на Пхенян да напредне в развитието на програмата си за ядрени оръжия, дори ако руската помощ не е под формата на пряка техническа подкрепа за програмата, смятат от ISW.

Възможно е Пхенян да се опитва да си осигури руски ангажименти в областта на отбраната в случай на конфликт на Корейския полуостров. Споразумението за взаимна отбрана между Русия и Северна Корея от 2024 г. обаче може да позволи на Москва да избегне ангажирането на войски в междукорейска война. То все пак увеличава надеждността и ефективността на заплахите и принудата спрямо Сеул.

Още: Украйна и Южна Корея задълбочават сътрудничеството си на фона на опасността от Пхенян

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес