Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво мислят японците за украинката, която стана Мис Япония?

27 януари 2024, 18:20 часа • 7503 прочитания

Когато в понеделник (22 януари) беше коронясана за "Мис Япония 2024", Каролина Шиино се разплака от радост. 26-годишната жена е първата носителка на титлата за красота, която не е родена в Япония, нито има родители от японски произход. Нещо повече: новата "Мис Япония" е натурализирана едва през 2022 година.

Още: Израел като САЩ: Няма да участва в Съвета на ООН по правата на човека

Още: Готвят импийчмънт: Филипините искат да се отърват от вицепрезидента си

"Тя не е дори наполовина японка, а 100 процента украинка"

"Като сън е", каза тя след коронясването си. "Трябваше да преодолявам бариери, които често ми пречеха да бъда възприемана като японка. Така че съм изпълнена с благодарност, че бях призната за японка в този конкурс."

Още: "Навръх Нова година": Стана ясна оценката за щетите след мощното земетресение в Япония

Още: Бен-Гвир призова Нетаняху моментално да приложи идеята на Тръмп за преселване на палестинците

Още: Франция, Германия, Великобритания и Испания към Тръмп: Газа е на палестинците

В социалните мрежи в Япония веднага започна дебат дали Шиино има право да е "Мис Япония". Аргументите в нейна подкрепа акцентират основно върху японската ѝ националност, а гласовете против наблягат на въпроса за етническата ѝ принадлежност. "Избраната за "Мис Япония" не е дори наполовина японка, а 100 процента украинка. Това не я ли прави "Мис Украйна"?", пита потребител в платформата X (преди Туитър).

Традиционният японски начин на мислене определя японеца по външността, а не по националността му. Родената в Япония тенисистка Наоми Осака например, която е с майка японка и баща хаитянин, е възприемана като японка, защото "изглежда" като японка - въпреки че говори слабо японски и получава японския си паспорт едва на 22-годишна възраст.

Още: Китай с жалби до САЩ заради заплахите на Тръмп за Панамския канал

Още: Саудитска Арабия се опълчи на Тръмп, настоява за палестинска държава (ВИДЕО)

Няколко хиляди души получават японски паспорт всяка година, включително много чужденци от неяпонски произход. Марти Турунен например, роден във Финландия и дошъл в Япония като мисионер, е натурализиран през 1979 г., след което "японизира" името си на Марутей Цурунен и през 2002 година става депутат в Горната камара на японския парламент - чак до 2013 година.

Новата кралица на красотата има украински родители и е родена в Западна Украйна през 1998 година. След като се развежда, майка ѝ се омъжва за японец - оттук и фамилното име Шиино. Каролина се премества в Япония на петгодишна възраст и израства там в съвсем нормална обстановка. Говори японски без акцент и, по собствените ѝ думи, е приела културната идентичност на японка. Младата жена заявява, че "езиково и по душа" се чувства като японка. Но поради неяпонския си външен вид тя винаги се е откроявала.

Още: "Смешни и абсурдни": Остри реакции след изказването на Тръмп САЩ да поемат управлението в Газа

Още: САЩ, Русия, Турция - всички гледат към Дамаск

Още: Наградена японска писателка призна, че е написала романа си с изкуствен интелект

"Тя е повече японка от нас"

"Тя говори и пише на красив и учтив японски език и е повече японка от нас", заяви организаторката на конкурса за красота Ай Уада пред БиБиСи. Мнозина обаче не мислят така. "Като японка с една осма японски произход смятам, че за да представяш хомогенна страна като Япония в конкурса "Мис Япония", трябва да си поне наполовина японец", пише потребителка в X и добавя, че тук въпросът опира до идентичност. А друга потребителка коментира: "Аз съм японка и изобщо не съм доволна от този избор. Японските стандарти за красота са различни от западните".

Други коментари се фокусират върху външния вид на кандидатките. "Не е ли това най-красивата "Мис Япония" в историята? Не мисля, че някога съм виждала толкова красива жена", пише потребител. А друг коментира: "Шиино напълно заслужава титлата "Мис Япония". Тя е една скромна и много симпатична японка". Някои потребители допускат, че с избора си журито е имало за цел да изпрати сигнал в полза на многообразието и да изрази симпатиите си към Украйна.

Сходна полемика се разрази и преди девет години, когато японката с африкански корени Ариана Миямото беше коронясана за "Мис Вселена Япония". И тогава се чуха критики, че 20-годишната жена не била "достатъчно японка".

Още: Два пътнически самолета се удариха на летище в Япония (ВИДЕО)

Подобно на тенисистката Осака, Миямото има баща с африкански корени. И тъй като бялата кожа е класически идеал за красота в Япония, неизменно се стигна до дебат дали японка с тъмен цвят на кожата може да бъде "Мис Япония".

Сега жителите на островната държава си имат нова "Мис Япония", която може и да не изглежда като японка, но е японка по душа.

 

Източник: Дойче веле

Още: Вулкан изригна на японския остров Суваноседжима (СНИМКА)

Над 200 са жертвите на земетресението в Япония (ВИДЕО)

Силно земетресение разлюля отново Япония

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес